GAP koşullarında yetiştirilen bazı atdişi mısır (Zea mays indentata Sturt.) çeşitlerinin tane verimi ve verim özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield potantials of different some dent corn (Zea mays indentata Sturt.) cultivars under GAP condition
- Tez No: 838940
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
GAP bölgesinde ikinci ürün koşullarında tane verimi bakımından uygun melez mısır çeşitlerinin belirlenmesi önemlidir. Bu çalışma, Mardin/Kızıltepe ekolojik koşullarında ikinci ürün olarak yaygın olarak tarımı yapılan bazı mısır çeşitlerinin, tane verimi ve teknolojik özelliklerin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Bu çalışmada, materyal olarak DKC6050, DKC5709, DKC6664, P0900, PR32T83, P1441 ve P0937 hibrid mısır (Zea mays L.) çeşidi materyal olarak kullanılmıştır. Araştırma, Temmuz-2021 tarihinde Mardin ili Kızıltepe ilçesi Katarlı mahallesinde çiftçi tarlasında yürütülmüştür. Araştırma tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekrarlanmalı olarak yürütülmüştür. Araştırmada incelenen özelliklerden koçan uzunluğu hariç, diğer tüm özellikler bakımından çeşitler arasında istatistiki olarak önemli farklar bulunmuştur. Çalışmada genotiplere göre değişmekle birlikte çiçeklenme süresinin 49.00-57.00 gün, bitki boyunun 217.38-236.80 cm, koçanın yerden yüksekliğinin 60.00-66.00 cm, koçan uzunluğunun 18.00-21.00 cm, kocandaki tane sayısının 558.75-760 adet, hektolitre değerinin 72.40-75.40 kg/hl arasında, hasatta tanedeki nem değerin %19.00-21.00 arasında, nişasta içeriğinin %72. 320-77.683 arasında, ham protein içeriğinin %5.195-5.780 arasında ve tane veriminin 1252.0-1452.0 kg/da arasında değiştiği saptanmıştır. Araştırma sonucunda P0937 en yüksek tane verime sahip oldğu bu çeşidi DKC6664, P1441, PR32T83 çeşitlerinin izlediği, söz konuş çeşitlerin tamamının FAO 630-650 olum gün süresine sahip oldukları ve çeşit ortalamasının üzerinde verimlere sahip oldukları saptanmıştır. Kızltepe Mardin koşulların FAO 630-650 olum süresine sahip çeşitlerinin verim açısından uygun olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was carried out to determine the yield and quality components of varieties grown as a second crop in Mardin/Kızıltepe ecological conditions. The research was carried out in the Katarlı neighborhood of Kızıltepe district of Mardin province in July-2021. The research was carried out in a randomized block design with 4 replications. In the study, seven different corn varieties (Zea mays L.) compatible with the climatic conditions of the Southeastern Anatolia region were used. In this study, commercial hybrid corn varieties DKC6050, DKC5709, DKC6664, P0900, PR32T83, P1441, P0937 obtained from private seed companies were used as material. In the study, plant height, first ear height, ear length, number of grains per ear, flowering time, starch ratio, crude protein ratio, hectoliter, harvest grain moisture and grain yield parameters were investigated. Statistically significant differences were found among the cultivars in terms of all traits, except the ear length, which was examined in the study. In the study, it was determined that the grain yield was 1.252-1.452 kg ha-1, flowering days was 49.00-57.00 day, plant height was 217.38-236.80 cm, ear length was 18-21 cm, first ear height was 60.00-66.00 cm, number of grains on per ear, hectoliter values was 72.3-76.1kg, harvest grain moisture was 19.0-21.0%, starch ratio was 72.32-77.683% and crude protein ratio 5.195-5.780%, although it varies according to the genotypies. As a result of the research, it was determined that DKC6664, P1441, PR32T83 cultivars followed this cultivar with the highest grain yield, P0937, and all of the cultivars had FAO 630-650 days and yields above the cultivar average. It was concluded that the cultivars with FAO 630-650 maturity period under Kızltepe Mardin conditions may be suitable in term of yield.