Clinical and perceptional evaluation of crown lengthening procedure with piezo-assisted-surgery compared to conventional bone resection technique
Piezocerrahi ile yapılan kron boyu uzatma işleminin klasik kemik cerrahi yöntemi ile karşılaştırmalı olarak periodontal iyileşme, hasta algı ve konforu açısından incelenmesi
  1. Tez No: 838939
  2. Yazar: BÜŞRA YÖRÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR KURU, DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM İNCE KUKA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu klinik çalışmanın amacı piezocerrahi ile yapılan Kron Boyu Uzatma (KBU) işlemi sonrası, klinik iyileşme ve hasta algı/konforunun klasik kemik cerrahisi ile karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. KBU işlemleri farklı multidisipliner amaçlarla yeterli kron boyu elde etmek için Periodontoloji pratiğinde sıklıkla uygulanan cerrahi işlemlerden biridir. Piezocerrahi, rezektif kemik cerrahisinde kullanılan, postoperatif yara iyileşmesini hızlandırdığı ve hasta konforunu arttırdığı öne sürülen geleneksel yöntemlere alternatif bir yöntemdir. Restoratif / protetik amaçlarla KBU endikasyonu olan kesici, kanin, küçük azı olmak üzere 24 diş; piezocerrahi (test, n:12) ve konvansiyonel kemik cerrahisi (kontrol, n:12) gruplarına rastgele ayrılmıştır. Klinik iyileşmede renk, ödem varlığı ve estetik görünüm parametreleri; 7, 21, ve 42. günlerde değerlendirilmiştir. Hasta tarafından postoperatif 7 gün boyunca, 21. ve 42. günlerde kaydedilen ağrı seviyeleri ise Visual Analolog Scale (VAS) kullanılarak kaydedilmiştir. Çalışmanın sonucunda her iki grupta da postoperatif kanama ve hematom gibi komplikasyonlar görülmemiştir. Kızarıklık ve ödem kontrol grubunda 7. ve 21.
Özet (Çeviri)
The aim of this clinical study is to examine the Crown Lengthening Procedure (CLP) performed with piezosurgery in comparison with classical bone surgery in terms of clinical improvement and patient perception/comfort. CLP procedures are one of the most frequently applied surgical procedures in periodontology practice to obtain adequate crown length for different multidisciplinary purposes. Piezosurgery is an alternative method to traditional methods used in resective bone surgery, which is claimed to accelerate postoperative wound healing and increase patient comfort. Total of 24 teeth including incisors, canines and premolars with CLP indication for restorative / prosthetic purposes; randomly divided into piezosurgery (test, n:12) and conventional bone resection (control, n:12) groups. Color, presence of edema and aesthetic appearance parameters were evaluated on days 7, 21, and 42. Pain levels recorded by the patient using the Visual Analogue Scale (VAS) throughout the 1st week and on 21st and 42nd days postoperatively. As a result of the study, complications such as postoperative bleeding and hematoma were not observed in either groups.