Güneş enerjisi ile yerden ısıtmanın deneysel incelenmesi
An Experimental study of radiant floor heating by solar
- Tez No: 83895
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECDET ALTUNTOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Erciyes Üniversitesi güneş evinin birinci katında yer alan 29,68 m2 alana sahip sınıfın ısıtılması için güneş enerjisi ile yerden ısıtma sistemi düşünülmüştür. Sınıfın döşemesi mermer kaplı olup net 23.6 m2 döşemeden ısıtma alanına sahiptir. Güneş evinin balkonuna seri ve paralel olarak monte edilmiş 8 adet düzlemsel siyah boyalı 1.6 m2lik güneş kollektörleri konuldu. Kollektörlerden elde edilen ısı bir ısı değiştiricisi aracılığıyla döşemeden ısıtma sistemine aktarılmaktadır. Kollektör devresinde kış aylarında suyun donmaması için antifiriz kullanılmaktadır. Sistemin döşemeye mümkün olduğunca sabit sıcaklıkta su verebilmesi için döşemeden ısıtma sisteminde ise döşeme giriş suyu ve dış ortam sıcaklığına göre çalışan otomatik kontrol ünitesine bağlı bir üç yollu vana kullanıldı. Güneş enerjisi ile yerden ısıtmada ölçme sistemi olarak, 32 kanala sahip veri toplama sistemi kullanıldı. Bu sistem performans deneyleri için gerekli ışınım, sıcaklık gibi verileri bilgisayar ortamına sürekli aktarmakta ve dosyalamaktadır. Yukarıda bahsedilen güneş enerjisi ile döşemeden ısıtma sisteminin performans deneyleri 1999 yılı Mart ve Nisan ayları için deneysel veriler kullanılarak hesaplandı. Buna göre güneş evindeki sınıfın Mart ve Nisan aylarında ısı kayıplarının tamamı güneş enerjisinden karşılanmıştır. Kollektör sisteminde yapılan deneyler sonucunda kollektör sisteminin veriminin % 40 olduğu görüldü. Sınıfın zemin sıcaklığı ise gündüz 25-29 °C, gece ise 20-24 °C olduğu gözlendi. Sınıfın iç ortam sıcaklığının 18 °C ile 24 °C arasında ve dış ortam sıcaklığının da 3 °C - 16 °C arasında değiştiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY A floor heating system has been considered for heating of a small classroom (29.68 m2) that is present on the first floor of the solar house in the campus of Erciyes University. The marble covered floor of the classroom has a net heating surface of 23.6 m2. Eight flat plate collectors with black paint absorber plate have been connected in serial and parallel form on the balcony of the solar house. We use a heat exchanger to transfer the useful gain of the collectors into the floor heating system. Antifreeze has been used in the circuit of collectors to prevent freezing in the winter days. A three - way valve connected to a control unit working according to floor heating system inlet temperature and ambient temperature has been used to give the hot water into the floor heating system as soon as possible at constant temperature. A data - acquisition system with 32 channels has been used as a measurement system of the solar house. This system is continuously collecting the data, like radiation, temperature etc., required for the performance test and is archiving them in the computer disc. The performance tests of this floor heating system were carried out for March and April 1999 and all necessary computations were made using experimental datas. According to this test all of heat losses in these months has been provided by solar energy. According to the experiments, the instant efficiency of the collector system is 0.4. The floor temperature has been measured between 25-29 °C during the day and between 20-24 °C during the night. The temperature of the class was changing between 18 and 24 °C and the ambient temperature has been considered between 3-16 °C.