Sahra-altı Afrikalı göçmen kadınların kamusal alanı kullanma biçimleri ve mekân deneyimleri: Burdur kent pratikleri üzerine bir çalışma
Sub-Saharan African migrant women's use of public space and space experiences: A study on Burdur urban practices
- Tez No: 899542
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL TİMURTURKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma Afrikalı kadınların“kırılgan”konumlarını sorunsallaştırmak ve kadınların“kent hakkı”kavramı bağlamında kamusal mekânlara erişilebilirliğini, eşit ve özgür bir biçimde kullanılabilirliğini tartışmaya açmayı amaçlamaktadır. Kent, hakim eril kültür ile davranış örüntüleri oluşturarak kamusal ve özel alan ayrımını ortaya çıkarmaktadır. Toplumsal cinsiyet ideolojisi bağlamında iş bölümünün temel belirleyicisi olan bu ayrım sadece mekânsal bir ayrım olmayıp, sembolik temelde de kadın ve erkek olmanın kültürel anlamlarını inşa eder. Bu ayrım aynı zamanda kadınların kent ile olan ilişkisini doğrudan etkileyerek daha dezavantajlı bir konumda yer almalarına neden olmaktadır. Kadınların gerek özel alan gerekse kamusal alan içindeki deneyimlerini belirleyen bu dezavantajlı kimliğine aynı zamanda türdeş olmayan farklı kimliklerin eklemlenmesi, çoklu dezavantajlılık ve çoklu ötekilik kavramlarını da gündeme getirmektedir. Nitekim cinsiyet, sınıf, etnisite, din, vatandaşlık, ırk ve benzeri özelliklerin yol açtığı kesişimsel kimlikler ve mekânlar, kadınların gündelik hayat pratikleri ve kent deneyimleri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu bağlamda söz konusu bu çalışma; kesişimsellik yaklaşımından yola çıkarak, türdeş olmayan çoklu kadın kimliğinin (göçmen, renkli, yoksul) kent yaşamı üzerindeki etkilerini konu edinerek, toplumsal cinsiyet perspektifinden kadınların kentsel mekânları nasıl deneyimlediklerini, Burdur'da yaşayan Somalili göçmen kadınların gözünden anlamayı amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklem grubunu Burdur'da yaşayan 17 Somalili kadın oluşturmaktadır. Çalışma nitel araştırma tasarımından yola çıkmaktadır. Görüşme tekniği ile elde edilen veriler belli temalar etrafında kategorize edilerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to problematise the 'vulnerable' position of African women and to open up a discussion on women's accessibility, equal and free use of public spaces in the context of the concept of 'right to the city'. The city creates behavioural patterns with the dominant masculine culture and reveals the distinction between public and private spaces. This distinction, which is the main determinant of the division of labour in the context of gender ideology, is not only a spatial distinction, but also constructs the cultural meanings of being male and female on a symbolic basis. This distinction also directly affects women's relationship with the city and causes them to be in a more disadvantaged position. This disadvantaged identity, which determines women's experiences in both the private and public spheres, also brings up the concepts of multiple disadvantage and multiple otherness. As a matter of fact, intersectional identities and spaces caused by gender, class, ethnicity, religion, citizenship, race and similar characteristics have a significant impact on women's daily life practices and urban experiences. n this context, based on the intersectionality approach, this study aims to understand how women experience urban spaces from a gender perspective through the eyes of Somali immigrant women living in Burdur by focusing on the effects of multiple non-identical female identities (immigrant, coloured, poor) on urban life. The sample group of the research consists of 17 Somali women living in Burdur. The study is based on qualitative research design. The data obtained through the interview technique were categorised and interpreted around certain themes.