Kadın ve kent: İstanbul'da annelerin kentsel hareketlilik analizi
Women and the city: Mothers in İstanbul urban mobility analysis
  1. Tez No: 953707
  2. Yazar: ZARİFE BAŞAK HAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA YÜCESOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Sociology, Transportation, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez, İstanbul'da yaşayan annelerin kent içi hareketliliğini toplumsal cinsiyet temelli faktörler üzerinden mekânsal olarak incelemektedir. Annelerin kent mekanıyla ilişkisi; hareketlilik, bakım emeği ve toplu taşıma gibi unsurlar çerçevesinde ele alınmış, kadın hareketliliğinin görünürlüğü artırılmaya çalışılmıştır. Literatürde kadın hareketliliği konusu bilinse de, yeterince derinlemesine incelenmemiştir. Toplumsal cinsiyet rolleri kadınların kamusal alandaki yerini sınırlamakta ve ulaşım politikaları genellikle bu farklılıkları göz ardı etmektedir. Kadınlar genellikle bakım temelli ve zorunlu hareketliliklere sahiptir; toplu taşıma kullanımı yaygın olsa da sistem cinsiyet körü tasarlandığında kadınların ihtiyaçlarına yanıt verememektedir. Bu bağlamda İBB'nin 2020'de başlattığı Anne Kart uygulaması örnek alınmıştır. 0–4 yaş çocuk sahibi annelere ücretsiz toplu ulaşım hakkı tanıyan bu kartın verileri, TÜİK sosyo-demografik bilgileriyle birlikte analiz edilmiştir. ArcGIS Pro ve SPSS kullanılarak tematik, bivariate haritalar ve kümelenme analizleri yapılmış; politika geliştirme açısından öncelikli mahalleler belirlenmiştir. Analizler, kent merkezinde hareketliliğin yüksek olduğunu, fakat bu alanlarda kadın-çocuk nüfusunun düşük kaldığını göstermiştir. Yoğun konut bölgelerinde ise bakım emeğine dayalı zorunlu hareketlilik yaygındır. Anne Kart hareketliliği artırsa da toplumsal roller üzerindeki etkisi sınırlıdır. Etkin, eşitlikçi politikaların mahalle ölçeğinde ve çok aktörlü bir yaklaşımla geliştirilmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the urban mobility of mothers in Istanbul through gender-based factors in spatial geography. It explores how structural elements such as care work and public transport shape mothers' daily mobility and reveals spatial patterns of gendered movement across the city. Although women's mobility is not a new concept in the literature, it remains under-researched, especially in terms of spatial analysis. Gender roles often confine women to certain areas and limit their access to the labor market and public space. The study focuses on the Mother Card program, launched by the Istanbul Metropolitan Municipality in 2020, which provides free public transport for mothers with children under 4. Using stop-level transit data and socio-demographic information from TÜİK, spatial analyses were conducted at the neighborhood level with tools like SPSS and ArcGIS Pro. Bivariate thematic maps and cluster analysis identified patterns and areas where policies are either effective or lacking. Findings reveal high mobility in central districts due to strong infrastructure, but these areas often have a lower child population. In contrast, peripheral and densely populated areas show care-based, constrained mobility due to gender roles. While the Mother Card increased mobility, it did not significantly challenge gender inequalities. Structural barriers—like lack of accessible transit, safety concerns, and care burdens—continue to limit women's freedom of movement. The thesis argues for neighborhood-based, inclusive policies involving public institutions and civil society. Suggestions include integrating time-based data, analyzing income levels, and enhancing access to urban services like mobile childcare and health programs to support voluntary, rather than mandatory, mobility for women.