Teknik analiz indikatörlerinde kullanılan parametrelerin analizi: Türk Hisse Senedi Borsasında daha iyi sonuç veren parametrelerin tespiti üzerine bir araştırma
Analysis of the parameters used in technical analysis indicators: A research on the determination of better results in the Turkish Stock Exchange
- Tez No: 838970
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KADERLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Finansal piyasalarda analiz yöntemleri temel analiz ve teknik analiz olarak sınıflandırılmaktadır. Temel analiz bir firmanın finansal açıdan sağlamlığını ve hisse senedinin olması gereken değerini ortaya koyarken, teknik analiz ise alım-satım zamanlamasına ilişkin fikirler vermektedir. Teknik analiz yaparken kullanılan birçok araç bulunmakla birlikte, pratik ve görsel olması nedeniyle en çok tercih edilen indikatör analizidir. Finansal piyasaların dinamikleri birbirinden farklı olduğu için indikatörün geliştiricisi tarafından belirlenen parametre değerleri her piyasa aynı etkinlikte çalışmamaktadır. Bu nedenle, genel kabul görmüş indikatörlerin Türkiye sermaye piyasasında en iyi çalışan parametrelerinin belirlenmesi çalışmanın esas amacını oluşturmaktadır. Bu amaçla, BİST 30 endeksinde yer alan 27 firmanın 2018-2023 yılları arasındaki 5 yıllık kapanış fiyat verisi ile Matriks Veri Terminali System Tester kullanılarak optimizasyon yapılmıştır. Çalışma sonucunda, standart parametreler kullanılarak elde edilen getiri oranlarıyla, optimizasyon sonucunda elde edilen getiriler karşılaştırılmıştır. Belirlenen yeni parametre getirilerinin çok daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca her hisse için de ayrı ayrı yeni parametre belirlenmiştir. Hisse senetleri için belirlenen yeni parametrelerin kullanılması durumunda elde edilen getirilerin çalışmanın kapsadığı dönem dikkate alındığında oldukça iyi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Analysis methods in financial markets are classified as fundamental analysis and technical analysis. Fundamental analysis reveals the financial soundness of a company and the value of the stock, while technical analysis gives ideas about the timing of buying and selling. Although there are many tools used in technical analysis, it is the most preferred indicator analysis because it is practical and visual. Indicators are created as a result of mathematical processing of data such as price and volume in a certain period. Since the dynamics of financial markets are different from each other, the values determined by the developer of the indicator do not work in the same efficiency in every market. For this reason, the main purpose of the study is to determine the parameters of the generally accepted indicators that work best in the Turkish capital market. For this purpose, the 5-year closing price data of 27 companies in the BIST 30 index between the years 2018-2023 were optimized using the Matrix Data Terminal System Tester. As a result of the study, the returns obtained by using standard parameters were compared with the returns obtained as a result of optimization. It has been determined that the new parameter returns determined are much higher. In addition, a new parameter has been determined for each share separately. It has been concluded that the returns obtained in the case of using the new parameters determined for the stocks are quite good considering the period covered by the study.