Kayseri organize sanayiinde bazı atıksu örneklerinin anorganik kirlilik düzeyinin incelenmesi
Examination of inorganic pollution levels of some wastewater samples taken from the organized industrial region of Kayseri
  1. Tez No: 83897
  2. Yazar: ASLIHAN UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LATİF ELÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Bu çalışmada; Amberlit XAD-4 reçinesi ile dolgulu kolon kullanımıyla Cu, Fe, Pb, Ni, Cd ve Bi' elementlerinin dietilditiyokarbamat şelatları halinde deriştirilebilmeleri için bir yöntem önerildi. Reçinede tutunan analitler küçük hacimli aseton ile geri kazanıldı. Effluentteki metal iyonları alevli atomik absorpsiyon spektrometresi ile tayin edildi. Yöntem Cu, Fe, Pb, Ni, Cd ve Bi' un geri kazanmaları üzerinde pH, örnek hacmi ve reçine boyutunun etkisi yönünden optimize edildi. Optimum şartlar altında geri kazanma değerleri % 95' ten daha yüksekti. Amaçlanan yöntem Kayseri organize sanayi bölgesinden alman bazı atıksu örneklerine uygulandı. Su örneklerindeki Cu, Fe, Pb, Ni, Cd ve Bi düzeyleri spektrofotometrik olarak da tayin edildi. Diğer taraftan atıksu örneklerindeki anyonların ( SO42“, CI”, F“, NO3”, NO2" ) düzeyleri spektrofotometrik olarak bkit sistemi ile tayin edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, a method for the preconcentration of Cu, Fe, Pb, Ni, Cd and Bi as their diethyldithiocarbamate chelates was proposed using a column filled with Amberlite XAD- 4 resin. The retained analytes on the resin were recovered with a small volume of acetone. The metal ions in the effluent were determined by a flame atomic absorption spectrometer. The method was optimized for effect of pH, sample volume, and size of resin on the recoveries of Cu, Fe, Pb, Ni, Cd and Bi. The recoveries under the optimum working conditions were higher than 95 %. The purposed method was applied to the analysis of some waste water samples collected from the organized industrial region of Kayseri. Also, the level of Cu, Fe, Pb, Ni, Cd and Bi in the water samples were determined with a spectrophotometer. On the other hand, the anion concentration levels such as SO4“, CI”, F“, N03”,N02~ in the waste water samples were determined spectrophotometrically using cuvette test systems. VI