Kuaterner amonyum fonksiyonelli reçine sentezi ve hekzavalent krom(VI) iyonlarının sulu ortamdan uzaklaştırılmasında kullanımı
Quatternal ammonium functional resin synthesis and removal of hexavalent chrome(VI) ions from aqueous media
  1. Tez No: 838973
  2. Yazar: BURAK DİNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışmasında, kuarterner amonyum fonksiyonlu reçine sentezi ve elde edilen reçinenin, hekzavalent krom (Cr(IV)) adsorplama parametreleri incelenmiştir. Bu amaçla, poli(vinilbenzil klorür) polimeri sentezlenerek, benzil klorür fonksiyonelliğinin bir kısmı kuaterner amonyum grubuna dönüştürülmüştür. Ardından, N,N-dimetilformamid kullanılarak belirlenen oranda kuarterner iyonları oluşturulmuş ve hekzavalent reçine polimeri elde edilmiştir. Elde edilen reçinenin çeşitli teknikler kullanılarak karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Reçinenin Cr(IV) adsorplama davranışının araştırılması için, pH, sıcaklık, adsorban madde miktarı, adsorplanan madde miktarı çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar göstermektedir ki, sentezlenen reçine, belirlenen optimum koşullarda yüksek Cr(IV) adsorplama yeteneğine sahiptir. Elde edilen sonuçlar ile ilgili adsorpsiyon kinetiği ve termodinaği çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Cr(IV) adsorpsiyonu kinetiğinin yalancı- ikinci dereceden olduğu, adsorpsiyon izotermlerinin Langmuir adsorpsiyon izotermine uyduğu belirlenmiştir. Ayrıca, Elde edilen ΔH° değeri adsorpsiyon sürecinin fiziksel adsorpsiyon olduğunu, ΔS° değerinin adsorbant/adsorbat arayüzeyinde düzensizliğin arttığını ve ΔG° değeri adsorpsiyon prosesin kendiliğinden yürüdüğünü ortaya koymuştur
Özet (Çeviri)
In this thesis, quaternary ammonium functional resin synthesis and hexavalent chromium (Cr(IV)) adsorption parameters of the obtained resin were investigated. For this purpose, poly(vinyl benzyl chloride) polymer was synthesized and some of the benzyl chloride functionality was converted to the quaternary ammonium group. Then, quaternary ions were formed using N, N-dimethylformamide, and thus hexavalent resin polymer was obtained. The obtained resin was characterized by different techniques. To investigate the Cr(IV) adsorbing behavior of the resin, pH, temperature, amount of adsorbent material, and amount of adsorbed material were studied. The results obtained show that the synthesized resin has high Cr(IV) adsorbing ability under the determined optimum conditions. Adsorption kinetics and thermodynamic studies related to the obtained results were carried out. It was determined that the kinetics of Cr(IV) adsorption was pseudo second-order, and the adsorption isotherms conformed to the Langmuir adsorption isotherm model. In addition, the ΔH° value showed that the adsorption process was physical adsorption, the ΔS° value increased the irregularity at the adsorbent/adsorbate interface, and the ΔG° value revealed that the adsorption process was self-propelled