Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran 18-65 yaş arası hastalarda siberkondri ile algılanan stres düzeyi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between cyberchondria and perceived stress level in patients between 18-65 years of age appliing to Ankara training and research Hospital Family Medicine polyclinics
- Tez No: 838992
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU YENGİL TACİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Siberkondri çevrimiçi arama ve görsel veya yazılı basın-yayın organlarının gözden geçirilmesine dayalı olarak endişelerin asılsız bir şekilde artmasıdır. Bu endişelerin artması kişinin günlük ihtiyaçlarını gidermesini etkilemekte, stres seviyesini artırmaktadır. Çalışmamızda 18-65 yaş arasındaki kişilerde siberkondri ile algılanan stres düzeyi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerinde 05.06.2023-07.09.2023 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmaya 18-65 yaş arası gönüllü 375 kişi dahil edildi. Katılımcılara sosyodemografik veri formu, Siberkondri Ciddiyet Ölçeği (SCÖ), Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ) yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulandı. Sosyodemografik veri formunda; yaş, cinsiyet, medeni durum, çocuk sayısı, eğitim durumu, eşinin eğitim durumu, gelir durumu, sigara tüketim durumu, kendisinde veya ailesinde kronik hastalık olup olmadığı, ortalama internet kullanım süresi, sağlık okuryazarlığı, televizyonda sağlıkla ilgili yayın izleyip izlemediği, son bir ayda sağlık kuruluşu ziyareti, son bir ayda kendi isteğiyle tetkik yaptırma durumu, son bir yılda hekim önerisi dışında ilaç kullanıp kullanmadığı, ilaç dışında tedavi amaçlı ürün kullanma durumu, sağlık kuruluşları dışında tamamlayıcı tedavi yöntemlerine başvurma durumu sorulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: Cyberchondria is the unfounded escalation of concerns based on online searches and review of broadcast or print media. The increase in these concerns affects the person's ability to meet his daily needs and increases his stress level. Our study aimed to evaluate the relationship between cyberchondria and perceived stress level in people between the ages of 18-65. Materials and Methods: Our study was conducted at the Family Medicine outpatient clinics of Health Sciences University Ankara Training and Research Hospital between 05.06.2023-07.09.2023. 375 volunteers between the ages of 18-65 were included in the study. The sociodemographic data form, Cyberchondria Severity Scale (SCS), and Perceived Stress Scale (PSS) were administered to the participants by face-to-face interview method. In the sociodemographic data form; age, gender, marital status, number of children, educational status, spouse's education status, income status, smoking status, whether he or his family has a chronic disease, average internet usage time, health literacy, whether he or she has watched health- related broadcasts on television in the last month. The participants were asked about visiting a health institution, having had an examination voluntarily in the last month, whether they had used medication other than a physician's recommendation in the last year, whether they had used therapeutic products other than medication, and whether they had used complementary treatment methods outside healthcare institutions.