Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran 18-65 yaş arası hastalarda internet bağımlılık sıklığı ve ilişkili faktörlerin incelenmesi
Investigation of internet addiction frequency and related factors in patients aged 18-65 years who applied to Ankara Training and Research Hospital Family Medicine Polyclinics
  1. Tez No: 796658
  2. Yazar: MUSTAFA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Çalışmamızda Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerine başvuran Dünya Sağlık Örgütü sınıflamasına göre genç yaş grubu popülasyonda yer alan kişilerin internet kullanımı ve internet bağımlılık durumunu saptamak, internet bağımlılığı ile kişilerin sosyodemografik özellikleri arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız 01/06/2022-01/09/2022 tarihleri arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerine herhangi bir nedenle başvuran gönüllü katılımcılarla yürütüldü. Çalışmamız tek merkezli, kesitsel, tanımlayıcı ve ankete dayalı niteliktedir. Toplam 388 kişi çalışmaya alındı. Katılımcılardan sosyodemografik veri formu ve İnternet Bağımlılığı Ölçeği sorularını içeren 48 soruluk anketi doldurmaları istendi. Veriler IBM SPSS 25.0 programı ile analiz edildi. Bulgular: Katılımcıların %45,4'ü evli, %70,9'u üniversite mezunuydu.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, it was aimed to determine the internet use and internet addiction status of the young population according to the World Health Organization classification, who applied to the Ankara Training and Research Hospital Family Medicine Polyclinics, and to examine the relationship between internet addiction and sociodemographic characteristics of the individuals. Material and Method: Our research was carried out with volunteer participants who applied to Ankara Training and Research Hospital Family Medicine Polyclinics for any reason between 01/06/2022-01/09/2022. Our study is single-centered, cross-sectional, descriptive and questionnaire-based. A total of 388 people were included in the study. Participants were asked to fill in a 48-question questionnaire, including a sociodemographic data form and Internet Addiction Scale. Data were analyzed with IBM SPSS 25.0 program. Findings: 45.4% of the participants were married and 70.9% were university graduates.