Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerine başvuran 18-65 yaş arası kişilerde boğaz ağrısında öz yönetim ve sağlık hizmeti arama davranışı
Self-management and health care seeking behavior in sore throat among people between the ages of 18-65 applying to family medicine polyclinics of Ankara Training and Research Hospital
- Tez No: 947889
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi aile hekimliği polikliniklerine başvuran 18-65 yaş arası kişilerde boğaz ağrısında öz yönetim ve sağlık hizmeti arama davranışını araştırmayı amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine 03.10.2024-28.02.2025 tarihleri arasında son 1 yıl içinde boğaz ağrısı şikâyeti olan 18-65 yaş arası gönüllülerin katılımı ile yapıldı. Çalışmada; sosyodemografik özellikleri, boğaz ağrısı deneyimleri, bilinen veya tahmin edilen nedenleri, tedavi aramak için harekete geçmelerinde davranış ve tutumları, hangi tedavileri kullandıkları, başvurdukları tavsiye kaynakları ve tutumları, antibiyotik davranış ve tutumları yer aldığı anket yüz yüze görüşme tekniği ile uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate self-management and health care seeking behaviors in sore throats among individuals aged 18-65 who applied to the family medicine clinics of Ankara Education and Research Hospital. Materials and Methods: Our study was conducted at the Family Medicine outpatient clinics of Ankara Education and Research Hospital between October 3, 2024, and February 28, 2025, with the participation of volunteers aged 18-65 who had complained of sore throat within the past year. A face-to-face interview was conducted to assess sociodemographic characteristics, sore throat experiences, known or suspected causes, behaviors and attitudes regarding seeking treatment, treatments used, sources of advice sought and their attitudes, and antibiotic behaviors and attitudes. IBM SPSS 27.0 was used for statistical analysis when evaluating the findings of the study, and a p value of