Türkiye'nin göç sorunu ve Afgan göçmenlerin durumu
Turkey's migration problem and the situation of Afghan
  1. Tez No: 838993
  2. Yazar: OSMAN DİKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUŞEN KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
İnsanların çeşitli sebeplerle yaşadıkları bölgeyi terk ederek başka yaşam alanlarına yerleşmesi olarak tanımlanan göç, geçtiğimiz yıllarda özellikle Orta Doğu'da meydana gelen savaş atmosferi sebebiyle giderek hızlanmıştır. Türkiye'de başta Suriye olmak üzere bu göçlerden ciddi anlamda etkilenmiş ve etkilenmeye de devam etmektedir. Ancak Türkiye'ye göç gerçekleştiren tek etnik grup Suriyeliler değildir. Uzun yıllardır Taliban sebebiyle ciddi bir savaş veren ve bu sebeple yaşadıkları bölgeyi terk ederek komşu ülkelere göç etmek zorunda olan Afganlılar da bunun bir parçası olmuştur. Geçiş ülkesi olarak görülen Türkiye üzerinden Avrupa'ya göç etmeyi planlayan bu göçmenler, bekledikleri gibi kolay bir şekilde göç edemeyince Türkiye'de kalmak durumunda kalmıştır. Gerçekleşen bu göçler neticesinde Türkiye'de sosyal, kültürel, politik pek çok açıdan çeşitli sorunlar meydana gelmiştir. Yaşanan bu sorunlar karşısında çeşitli göç politikaları düzenlense de tam olarak yeterli verim alınamamıştır. Bu tezin temel amacı da Türkiye'ye cumhuriyet döneminden itibaren gerçekleşen göçler ve bu göçlerin nedenleri ile göç sonrası alınan tedbirleri incelemek Afgan vatandaşların Türkiye'ye göç etme sebeplerini ele almak, göç sonrasında karşılaştıkları zorlukları incelemek ve bu zorluklara yönelik alınan ve getirilebilecek çözüm önerileri sunmaktır. Bu araştırmanın hazırlanmasında betimsel araştırma yönteminden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Migration, which is defined as people leaving the region they live in and settling in other living spaces for various reasons, has accelerated in recent years due to the atmosphere of war, especially in the Middle East. Turkey has been and continues to be seriously affected by these migrations, especially Syria. However, Syrians are not the only ethnic group migrating to Turkey. Afghans, who have been fighting a serious war for many years due to the Taliban and therefore have to leave the region they live in and migrate to neighboring countries, have also been a part of this. These immigrants, who were planning to immigrate to Europe via Turkey, which is seen as a transit country, had to stay in Turkey as they could not migrate as easily as they expected. As a result of these migrations, various social, cultural and political problems have occurred in Turkey. Despite these problems, various immigration policies have been organized, but sufficient efficiency has not been achieved. The main purpose of this thesis is to examine the migrations that have taken place since the republican period to Turkey, the reasons for these migrations and the measures taken after the migration, to deal with the reasons for the migration of Afghan citizens to Turkey, to examine the difficulties they face after the migration and to offer solutions that can be taken and can be taken for these difficulties. In the preparation of this research, descriptive research method was used.