Koroner arter hastalarında sarkopeni riski ile polifarmasi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the risk of sarcopenia and polypharmacy in patients with coronary artery disease
  1. Tez No: 838994
  2. Yazar: HALİL YÜNCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU YENGİL TACİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Çalışmamızda koroner arter hastalarında muhtemel sarkopeni ile polifarmasi durumu, demografik özellikler, komorbiditeler, kullanılan ilaçlar ve hastalığa spesifik parametreler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerinde 01.05.2023-01.08.2023 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmaya, 18-90 yaş arasında olan 260 gönüllü koroner arter hastası dahil edildi. Katılımcılara sosyodemografik veri formu, klinik parametreler ile ilgili sorular, SARC-F anketi yüz yüze olarak uygulandı. Kalibre edilmiş dijital bir dinamometre ile el kavrama gücü ölçümü (Handgrip strength) yapıldı. Muhtemel sarkopeni, EWGSOP2 uzlaşı raporu kesme değerlerine göre belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Our study evaluated the relationship between probable sarcopenia and polypharmacy status, demographic characteristics, comorbidities, medications and disease specific parameters in patients with coronary artery disease. Materials and Methods: This study was conducted between 01.05.2023- 01.08.2023 in the Family Medicine outpatient clinics of Health Sciences University Ankara Training and Research Hospital. The study included 260 volunteer coronary artery disease patients aged 18-90 years. Sociodemographic data form, questions about clinical parameters and SARC-F questionnaire were administered to the participants face to face. Handgrip strength was measured with a calibrated digital dynamometer. Probable sarcopenia was determined according to the EWGSOP2 consensus report cut-off values.