18-25 yaş gençlerde duygusal zeka ve motor beceri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between emotional intelligence and motor skills in young people aged 18-25
  1. Tez No: 838995
  2. Yazar: İFFET KARAKUŞ AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Araştırmamızda 18-25 yaş aralığındaki sağlıklı genç bireylerin duygusal zekâ ve motor becerileri arasında ilişki olup olmadığını incelemek amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi sağ el tercihli 39 kadın ve 39 erkek olmak üzere toplam 78 gönüllü kişiden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak motor performansı değerlendirmek için, bilgisayar tabanlı TanTuna Performans test bataryasındaki parmak vuru testi (PVT), 4 farklı test içeren görsel reaksiyon zamanı testleri (GRZ) uygulanmıştır. Duygusal zeka özelliklerini değerlendirmek için ise Petrides ve Furnham tarafından geliştirilmiş ve Türkçe geçerlik güvenilirliği Deniz ve arkadaşları tarafından yapılmış olan duygusal zekâ özellik ölçeği - kısa formu (DZÖÖ-KF) kullanılmıştır. Verilerin analizi IBM SPSS istatistik programı kullanılarak, ikili karşılaştırmalarda Mann Whitney-U testi ve bağımsız örneklem t-testi ile gerçekleştirilmiştir. Testler arasındaki ilişkiyi incelemek için ise Spearman ve Pearson korelasyon testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our research aimed to examine whether there is a relationship between emotional intelligence and motor skills of healthy young individuals between the ages of 18-25. The sample of the research consists of a total of 78 volunteers, 39 women and 39 men with right-handed preference. To evaluate motor performance as a data collection tool, the finger tapping test (FT) in the computer-based TanTuna Performance test battery and visual reaction time tests (VRT) containing 4 different tests were applied. To evaluate emotional intelligence traits, the emotional intelligence trait scale -short form (TEIQue-SF), developed by Petrides and Furnham and validated in Turkish by Deniz et al., was used. Data analysis was carried out using IBM SPSS statistical program, Mann Whitney-U test and independent sample t-test for pairwise comparisons. Spearman and Pearson correlation tests were used to examine the relationship between the tests.