An autoetnographic journey: Five films on space and memory
Otoetnografik bir yolculuk: Mekan ve hatırlama üzerine beş film
- Tez No: 838999
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE ÇİÇEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Film ve Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Film ve Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez, bellek, mekân ve sinema arasındaki ilişkiyi, kişisel ve sanatsal bir yolculuk üzerinden inceliyor. Yazar, parçalanmış anılarının ve yerleri hatırlamanın canlı anıları çağrıştırabileceği keşfinin üzerine düşünüyor. Frances A. Yates'in“bellek sanatı”kavramından ilham alarak, tez, bellek sanatının yazar ve daha geniş bir zamanın ruhu tarafından nasıl canlandırıldığını araştırıyor. Giriş bölümünde yazarın fotoğraf ve film yapımıyla ilgili ilk deneyimleri ele alınmakta ve mekânların bellek için taşıdığı önem vurgulanmaktadır. Tezde ayrıca yazarın filmleri ve anlatı kurgusu incelenerek, mekânların anlam aktarımındaki önemi vurgulanıyor. Yazar, ölüm, unutma ve görüntülerin kayda geçirilmesinin kayba direnme ve anıları koruma aracı olarak rolü üzerine düşünüyor. 8 Haziran (2013), Belleğin Topoğrafyası (2015), Tuzdan Kaide (2018), Aidiyet (2019) ve Unutma Biçimleri (2023) adlı beş filmin incelenmesi, yazarın filmografisinde mekânların önemini vurgulayarak olaylardan ziyade mekânların hafızasını yakalamaya odaklandığını ortaya koyuyor. Filozof Henri Bergson'un yazarın filmografisi üzerindeki etkisi vurgulanarak süre kavramının ve sinema, bellek ve mekân arasındaki ilişkinin altı çiziliyor. Tez, mekânların kendi hafızalarına sahip olduklarını ve sinema aracılığıyla izleyicilere geçmişi, bugünü ve geleceği kapsayan benzersiz bir deneyim sunabileceklerini savunuyor. Görsel imge ile sesin birbirinden ayrılması gibi sinemanın kendine özgü niteliklerini inceleyen tez, filmlerdeki mekânların zamansal boyutlar arasında köprü kurarak ve izleyicileri dönüştürücü bir deneyime dahil ederek bizzat hafızaya dönüşme potansiyeline sahip olduğunu savunuyor.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the relationship between memory, space, and cinema through a personal and artistic journey. The author reflects on their own experiences of fragmented memories and the discovery that remembering places can evoke vivid recollections. Drawing inspiration from Frances A. Yates' concept of“the art of memory,”the thesis investigates how the art of memory has been revitalized in the author and the broader zeitgeist. The introduction delves into the author's early experiences with photography and filmmaking, highlighting the significance of spaces as vessels for memory. The thesis further examines the author's films and the narrative construction, emphasizing the importance of spaces in conveying meaning. The author reflects on the role of death, forgetting, and the recording of images as a means to resist loss and preserve memories. The exploration of the five films, The 8th of June (2013), A Topography of Memory (2015) The Pillar of Salt (2018), Belonging (2019) and Forms of Forgetting (2023) reveals the author's focus on capturing the memory of places rather than the events, emphasizing the importance of spaces in their filmography. The influence of philosopher Henri Bergson on the filmography of the author is highlighted, underscoring the concept of duration and the relationship between cinema, memory, and space. The thesis argues that spaces possess their own memory, and through cinema, they can offer audiences a unique experience that encompasses the past, present, and future. By examining the unique qualities of cinema, such as the separation of the visual image and the sound, the thesis asserts that spaces in films have the potential to become memories themselves, bridging temporal dimensions and engaging audiences in a transformative experience.