الأسرة في تفسير أبي السّعود (دراسة موضوعية)
Ebüssuûd tefsirinde aile (Objektif çalışma)
  1. Tez No: 839001
  2. Yazar: AZMEER RASOOL AL SURCHI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez, Ebussuûd el-İmâdî'nin (ö. H. 982 / M. 1574) Tefsiri'nde aile konusunu incelemeyi amaçlamaktadır. Hicri 10. asırda Kur'an müfessirlerinden biri olan müellif tefsirine“İrşâdü'l-ʿaḳli's-selîm ilâ mezâya'l-Kitâbi'l-Kerîm”adını vermiştir. Bu çalışmanın önemi Kur'an-ı Kerim bağlamında konulu araştırma olmasıdır. Günümüzde aile meselesi ve sorunlarının öne çıktığı düşünüldüğünde, özellikle modern çağda toplumlardaki hızlı değişmeyle birlikte Kur'an'ın aile eğitimi ve hukuk nazariyesini inceleme ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Araştırmanın bir başka açıdan önemi ise Ebussuûd tefsirinin tefsir ve Kur'an ilimleri alanında uzmanlaşmış ilim talebeleri için vazgeçilmez bir kaynak olarak kabul edilmesinden kaynaklanmaktadır. Araştırmanın amaçlarına ulaşmak için İmam Ebussuûd el-İmâdî'nin biyografisi ve yaşadığı dönemin özellikleri araştırılırken tarihi kaynaklardan tümevarıma dayalı tahlil yöntemi benimsenmiştir. Bu yöntemle müellifin kitabından aile ve adâb kuralları hakkındaki hükümler çıkarılmıştır. Onun aile eğitimi nazariyesi, Kur'an naslarından hareketle ortaya çıkarmaya çalışılmıştır. Araştırmada ulaşılan en önemli sonuçlarda bazısı şu şekildedir: Üslub ve ifadelerindeki zorluğuna rağmen Ebussuûd tefsirinin büyük ilmî kıymeti vardır. Ayrıca aldığı sağlam ilmî eğitim, bağımsız entelektüel kişiliğinin gelişmesinde, Kur'ân lafızlarının tanımına dikkat etmesinde ve her birine yer vermesinde etkili olduğu söylenebilir. O, tefsirinde temel kaynaklara ulaşmaya özen göstermiştir. Ancak bunlarla yetinmemiş bilakis zengin ilmi birikimi ve engin kültüründen hakereketle ilavelerde bulunmuştur. Bu birikim onun aile hükümlerine ilişkin düşüncesinin açıklığa kavuşmasında etkili olmuştur. Nafaka, emzirme, âdab kuralları gibi aile hükümlerinin anlatılması sırasında kelime anlamlarını tefsir ederken Kurân'ın siyâkına özen göstermiştir. O tefsirinde İslam'da ailenin önemini, Kur'an'ın bireyler arasındaki ilişkilere özen gösterdiğini açıkça ortaya koymuştur. el-İmâdî'ye göre Müslüman ailenin birçok görevi vardır. Bunlardan bazıları toplumsal, eğitim, ahlaki ve neslin devam etmesi şeklindedir. O, ebeveynler ve çocukları arasında merhameti tavsiye etmek suretiyle aile bağlarını güçlendirmeye çalışmıştır. Bu durum Kur'an kıssalarında; Hz. İbrahim'in babası ve oğluyla olan kıssada yine Hz. Yakup'un oğlu Yusuf'la (a.s.) olan kıssada görülmektedir. el-İmâdî, eşler arasındaki sorunların kaynağını eşlerden birinin diğerinin hukukunu ihlal etmesi yüzünden başladığını değerlendirmektedir. Allah'ın onlardan birine nafaka diğerine itaati farz kılmıştır. Dünyada devamlılığı sağlamak ve ahirette ise sonsuz saadete kavuşmak için neslin eğitimi ve bakım sorumluluğu Allah'ın bizlere yüklediği en büyük görevlerden biridir.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to study the topic of the family in the interpretation of Abu Al-Saud Al-Amadi (d. 982 AH / 1574 AD); One of the interpreters of the Qur'an in the tenth century AH, He called his book:“Irshad Al-Akl Al-Salim Ila Mazaya Al-Kitab Al-Karim”, This study gains its importance from the fact that it belongs to the field of objective studies in the Holy Qur'an, and from the sensitivity of the subject of the family and its problems today, especially with the change of societies due to modernity, The need to follow the Quranic educational and legal theory of the family emerged. The importance of the study also comes from the fact that it deals with the interpretation of Abu Saud, which is considered an essential reference for students of knowledge specializing in interpretation and Qur'anic sciences. To achieve the objectives of the study, the descriptive-historical approach was followed, when researching the biography of Imam Abu Saud Al-Emadi, and the features of the era in which he lived, and the descriptive-inductive-analytical approach, when extrapolating the rulings on the family and its etiquette in his book. In order to derive his understanding of the Qur'anic text stipulating the educational theory of the family, The study concluded with results, the most important of which are: The great scientific value of Abu Al-Saud's interpretation, despite the difficulty of his style and expressions, as well as the solid scientific upbringing that he enjoyed, which influenced the refinement of his independent intellectual personality. His care precisely in defining Qur'anic terms and mentioning everything related to them, and his care in relying on authentic sources in interpretation, even though he was not satisfied with them, but rather added to them from the outcome of his abundant knowledge and extensive culture, This contributed to clarifying his thought regarding family rulings. He paid attention to the Qur'anic context in interpreting the meanings of family rulings, such as maintenance, breastfeeding, and etiquette. He explained the importance of the family in Islam, and the Qur'an's attention to the relationships between its members. According to Al-Emadi, the Muslim family also has multiple functions, including: the social and educational function, the moral function, and the reproductive function. He emphasized the family ties between parents and children by recommending mercy towards them, in the context of Qur'anic stories as mentioned in the story of Abraham with his father and his son, or the story of Jacob with his son Joseph, peace be upon them all. Al-Emadi believes that problems between spouses begin when each of them fails to know the other's rights over him, and what God has imposed on them in terms of maintenance or obedience. One of the greatest matters that God has imposed on us regarding reproduction is the responsibility of education and care to achieve succession in this world and eternal bliss in the afterlife.