Çok katlı ahşap yapılarda yangın dayanımının incelenmesi
Investigation of fire resistance in multi-storey wooden buildings
- Tez No: 839013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLHAN VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ahşap yapı malzemesinin diğer yapı malzemelerine göre avantajları bulunmasına rağmen çok katlı yapılarda sınırlı kullanımının başlıca sebeplerinden biri yangın dayanımının düşük olduğu görüşünün yaygın olmasıdır. Ahşabın sürdürülebilirliğe ve çevreye olan olumlu etkisinden dolayı kompozit bir malzeme olarak geliştirilmesi ve yangın dayanımı konusundaki çalışmalar, çok katlı yapıların taşıyıcı sisteminde endüstriyel ahşap malzemenin tercih nedeni olmasını sağlamıştır. Çok katlı ahşap yapılarda gerçekleştirilen yangın testlerinde, ahşabın malzeme ve yapı düzeyindeki yangın dayanım performansının tatmin edici seviyelerde olduğu ve ülke yönetmeliklerinde de kuralcı çözümlerdense performansa dayalı çözümlerin tercih edilmeye başlandığı görülmüştür. Yapılan bu çalışmada kapsamlı literatür araştırmaları sonucu belirlenen 14 adet çok katlı ahşap yapı; strüktür, yapı elemanı ve yapı malzemesi özelinde yangın önlemleri bağlamında değerlendirilmiş ve tablolar yardımı ile analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda ahşap malzemenin çok katlı yapılarda kullanıldığında özel önlemler gerektirdiği ve yapı yüksekliği arttıkça alınan önlemlerin de arttığı görülmüştür. Tez çalışması, endüstriyel ahşap malzemeler ile inşa edilen çok katlı yapıların üstün yangın performansı sergilediklerini göstererek bu konudaki farkındalığı artırmayı ve ahşap malzemenin çok katlı yapılarda kullanımına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Despite the advantages of wood as a building material compared to other construction materials,one of the main reasons for its limited use in multi-story buildings is the widespread belief that it has low fire resistance. The development of wood as a composite material due to its positive impact on sustainability and the environment, along with research on its fire resistance, has made industrial wood material a preferred choice in the structural systems of multi-story buildings. In fire tests conducted in multi-story wooden buildings, it has been observed that wood exhibits satisfactory fire resistance performance both at the material and structural levels, leading to a shift towards favoring performance-based solutions over prescriptive ones in national regulations. In this comprehensive study, 14 multi-story wooden buildings identified through extensive literature research were evaluated in the context of fire precautions, focusing on structure, building components, and building materials, and analyzed with the aid of tables. As a result of the study, it was observed that when wood is used in multi-story buildings, specific precautions are required, and these precautions increase as the building height rises. The thesis aims to enhance awareness on this subject by demonstrating that multi-story buildings constructed with industrial wood materials exhibit superior fire performance, thereby contributing to the use of wood materials in multi-story constructions.