Motivated reasoning and decision making: The example of daylight saving time
Motive edilmiş akıl yürütme ve karar verme: Gün ışığından yararlanma saati
  1. Tez No: 839032
  2. Yazar: MEHMET CAN ÖNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Yaz saati uygulaması Türkiye'de onlarca yıldır kullanımda olan bir uygulamaydı ve Türkiye'nin tüm yıl boyunca sabit bir saat uygulamasına geçmesi ve geleneksel yöntemi geride bırakmasının gerekliliği, bu uygulamanın faydalı olup olmadığı pek çok tartışmanın konusu olmuştur. Türkiye'de iktidar partisi (AKP) 2013 yılında tüm yıl boyunca sabit bir saat uygulamasına geçmeye çalışmış, ancak 2016 yılına kadar Türkiye eski ve geleneksel olan uygulamasını sürdürmüştür. 2016 yılında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın çabalarıyla Türkiye sabit yaz saat dilimine geçerek yıllık ikili saat uygulamasını kaldırmıştır. Bu uygulama hem siyasi partilerden hem de kamuoyundan pek çok eleştiriye maruz kalmış ve bu günlük mesele de kamuoyunu tartışmalarla bölmüştür. Biz de bu çalışmada, Türkiye'deki gün ışığından yararlanma saati argümanları üzerinden motive edilmiş akıl yürütme teorisini analiz etmeye çalıştık ve bu ölçüm için İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde 400 kişiyle anket yaptık. Çalışma sonucunda insanların aksi bir bilgiyle karşı karşıya kaldıklarında bile birincil görüşlerini koruma eğiliminde olduklarını gördük. Buna ek olarak, daha az siyasallaşmış bilgi kaynaklarının ya da siyasi partilerle birebir ilişkili olan bilgi kaynaklarının insanların karar verme süreçlerinde farklı etkileri olduğunu gözlemledik.
Özet (Çeviri)
Daylight saving time has been used in Turkey for decades and has been the subject of many arguments whether it is useful or not, whether Turkey needs to implement a fixed time for the whole year or continue with the traditional way. Turkey's ruling party (AKP) has tried to implement a fixed time for the whole year in 2013 but until 2016 Turkey kept its former daylight saving time practice. In 2016, with the efforts of the Ministry of Energy and Natural Resources Turkey has shifted to a fixed summer time zone, abolishing the dual time for year. This implementation has come under many criticisms both prom political parties and from the public and divided the public opinion on this daily issue. I have tried to analyze motivated reasoning theory on the daylight saving time arguments in Turkey and we have surveyed 400 people in the district of Beyoğlu/İstanbul. We have found that people tend to conserve their primary opinion even when faced with an opposite information. We also found that less politicized sources and party aligned sources have different effects on people's decision making process.