Sistemik inflamatuar yanıt indeksinin fetal distres gelişimini öngörmedeki etkisi
The effect of the systemic inflammatory response index in predicting thedevelopment of fetal distress
  1. Tez No: 839031
  2. Yazar: ÇAĞLA KAYAN KİŞİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sistemik İnflamatuar Yanıt İndeksinin Fetal Distres Gelişimini Öngörmedeki Etkisi Amaç Bu çalışmanın amacı travayda olan gebelerde fetal distresin öngörülmesinde SIRI değerinin etkili bir biyomarker olarak kullanılıp kullanılamayacağının araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem Çalışmamız T.C. S.B.Ü. Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Kliniği'nde 1 Ocak 2020 –1 Temmuz 2022 tarihleri arasında travayda olup hastaneye yatışı yapılan hastalarda sistemik inflamatuar yanıt indeksinin (nötrofil x monosit/ lenfosit) fetal distres sonuçları ile olan ilişkisini inceleyerek yapılmış retrospektif tanımlayıcı kesitsel bir çalışmadır. Çalışmaya travada olup hastaneye yatışı yapılan hastalardan dahil edilme ve hariç tutulma kriterlerini karşılayan toplam 822 hasta dahil edilmiştir. Travay esnasında fetal distres tanısı alan 411 gebe çalışma grubunu oluşturmakta, çalışma grubundaki her gebeye karşılık o gebe ile aynı gün doğum yapan ve fetal distres tanısı almayarak sağlık doğum yapan gebeler arasından rastgele olarak seçilen 411 gebe de kontrol grubunu oluşturmaktadır. Hasta bilgileri hastanenin elektronik veri tabanından hasta dosyaları taranarak, hastaların başvuru esnasındaki demografik bilgileri (yaş, gravida, parite, önceki doğum şekli, eğitim durumu, çalışma durumu, aylık gelir), klinik bulguları (doğum şekli, doğum haftası, APGAR skoru, varsa sezaryen endikasyonu), ve laboratuvar sonuçları (yatış esnasında alınan hemogramdan nötrofil, monosit ve lenfosit değerleri) taranarak kaydedilmiş ve sonuçlar SIRI değerleri ile ilişkilendirilerek her iki grup arasına karşılaştırılmıştır. Bulgular Gruplar arasında yaş (yıl), gravida, parite, doğum haftası açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05). Gruplar arasında çalışma durumu, aylık gelir durumu, doğum öyküsü, normal doğum öyküsü, eğitim düzeyi, sezaryen öyküsü arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki tespit edilmemiştir (p>0,05) Fetal distres grubundakilerin fetal doğum ağırlığı değerlerinin, kontrol grubundakilere göre anlamlı düzeyde daha düşük olduğu tespit edilmiştir (p0,05). Çalışma grubundaki hastaların lenfosit değerlerinin, kontrol grubundakilere göre anlamlı düzeyde daha düşük olduğu belirlenmiştir (Z=-2,285; p=0,022). Çalışma grubundaki hastaların SIRI değerlerinin, kontrol grubundakilere göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu saptanmıştır (Z=-4,450; p0,05).
Özet (Çeviri)
The Effect of the Systemic Inflammatory Response Index in Predicting the Development of Fetal Distress Objective The aim of this study was to investigate whether SIRI can be used as an effective marker to predict fetal distress in pregnant women during labor. Materials and Methods Our study is based on the results of the study conducted at the S.B.U. Dr. Sami Ulus Hospital of Obstetrics, Gynecology and Pediatrics. This is a retrospective descriptive cross-sectional study examining the relationship between the systemic inflammatory response index (neutrophil x monocyte / lymphocyte) and fetal distress outcomes in patients who were in labor and hospitalized between January 1, 2020 and June 31, 2022. A total of 822 patients who met the inclusion and exclusion criteria were included in the study. The study group consisted of 411 pregnant women who were diagnosed with fetal distress during labor, and for each pregnant woman in the study group, 411 pregnant women were randomly selected from patients who gave birth on the same day and were not diagnosed with fetal distress and gave birth in good health constituted the control group. Patient information was recorded by searching patient files from the electronic database of the hospital. Demographic information (age, gravida, parity, previous mode of delivery, educational status, employment status, monthly income), clinical findings (mode of delivery, gestational age, APGAR score, indication for cesarean section, if any), and laboratory results (neutrophil, monocyte and lymphocyte values from the hemograma test detected during hospitalization) of the patients at admission were investigated and recorded, and the results were compared between both groups by correlating them with SIRI values. Results There was no statistically significant difference between the groups in terms of age (years), gravida, parity, and gestational week (p>0,05). There was no statistically significant relationship between the groups in terms of employment status, monthly income, birth history, vaginal delivery history, education level, and cesarean section history (p>0.05). Fetal birth weight values in the fetal distress group were significantly lower than those in the control group (p0.05). Lymphocyte values of the patients in the study group were significantly lower than those in the control group (Z=-2.285; p=0.022). SIRI values of the patients in the study group were significantly higher than those in the control group (Z=-4.450; p0.05).