Dövüş sanatları sporcularının basit görsel ve işitsel reaksiyon zamanlarının karşılaştırılması
Comparison of simple visual and audio reaction times of FİGHT athletes
  1. Tez No: 720183
  2. Yazar: İRFAN TAMER MÜLHİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT AKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Dövüş sanatları sporlarında başarılı olmak için birçok kondisyonel özellik gerekmektedir. Farklı motorik özelliklerin spor branşınlarına özgü önemi değişken olsa da, reaksiyon zamanı dövüş sporlarının tamamında performans için ayırt edici olduğu bilinmektedir. Bu çalışma, dövüş sanatları sporcularının basit görsel ve işitsel reaksiyon sürelerini karşılaştırmayı amaçlamıştır. Bu amaçla çalışmaya 15 - 25 yaş aralığında boks, judo, karate, muay thai, kick boks ve taekwondo branşlarında en az 1 yıldır aktif olarak spor yapmakta olan 48 erkek sporcu gönüllü olarak dâhil edilmiştir. Sporcuların yaş ve spora başlama yılı bilgileri edinilerek, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, basit görsel ve işitsel reaksiyon zamanı ölçümleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many fitness skills are required to be successful in martial arts sports. It is known that the reaction time is distinctive for performance in all martial arts, although the specific importance of different motoric features in sports branches is variable. The aim of this study is to compare simple visual and auditory reaction times of martial arts athletes. For this purpose, 48 male athletes between the ages of 15 and 25 who have been actively doing sports for at least 1 year in boxing, judo, karate, muay thai, kickboxing and taekwondo branches were voluntarily included in the study. Height, body weight, simple visual and auditory reaction time measurements were made by obtaining the age and year of starting sports of the athletes.