Romatolojik hastalıklarda kullanılan biyolojik ajan tedavisinin hastaların yaşam kalitesi üzerine etkisi ve tedaviye uyum
The effect of biologic agent therapy used in rheumatic disease on patients' quality of life and compliance to treatment
  1. Tez No: 839113
  2. Yazar: TARIK ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Romatolojik hastalıklar, heterojen bir hastalık grubu olup toplumda yaygın olarak görülürler ve prevalansları yaklaşık %5 civarındadır. Bu hastalıklar, eklem tutulumu yanında ekstraartiküler tutulumla da kendini gösterebilir. Hastalığın seyrinin ciddi seyrettiği ve diğer ilaçlarla hastalığı kontrol altına alınamayan hastalarda biyolojik ajanlar kullanılabilir. Romatolojik hastalıklar, hastaların yaşam kalitelerini önemli derecede azaltabilen ve önemli morbiditelere neden olabilen kronik hastalıklardır. Bu hastalıkların tedavisi uzun süreli olduğu için hastalar tedaviye uyum sağlamakta sorun yaşayabilmektedir. Çalışmamızda, biyolojik ajan tedavisinin hastaların yaşam kalitesi üzerindeki etkisini ve hastaların tedaviye uyumunu incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: SBÜ Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Romatoloji Kliniğine bağlı polikliniklerde biyolojik ajan başlanan ve çalışmaya katılmaya gönüllü 57 hasta üzerinde yapılmıştır. Katılımcılara tedavi öncesinde, bu çalışma için hazırlanan ve hastaların sosyodemografik özelliklerini, hastalıklarıyla ilişkili tıbbi öykülerini sorgulayan veri toplama formu uygulanmıştır. Ayrıca, hastaların tedaviye başlamadan önce ve tedavi başladıktan sonraki rutin kontrol muayenesinde yaşam kaliteleri ''Kısa Form-36 (SF-36) Yaşam Kalitesi Ölçeği'' ile tedaviye uyumları ise ''Morisky Green Levine Tedavi Uyum Ölçeği'' (MGLÖ) ile değerlendirilmiştir. Anketler yüz yüze görüşülerek uygulanmıştır ve veriler SPSS programıyla analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza katılan hastaların yaş ortalaması 38,3±10,4'tür. Bu hastaların %45,6'sı (n=26) kadın, %45,6'sı (n=26) üniversite mezunu, %71,9'u (n=41) evli ve %35,1'i (n=20) düzenli egzersiz yapmaktadır. Hastaların %66,7'sinin (n=37) ise ankilozan spondilit tanısı vardır. Çalışmamızda hastaların %52,63'ünün (n=30) tedaviye uyumunun yüksek olduğu görülmüştür. Tedaviye uyumu etkileyen değişkenler incelendiğinde ek kronik hastalığa sahip olanların ilaç uyumunun daha yüksek olduğu tespit edilmiştir (p=0,043).
Özet (Çeviri)
Aim: Rheumatic diseases are a heterogeneous group of diseases and are commonly seen in society, with a prevalence of approximately 5%. These diseases can manifest themselves with joint damage and extra-articular symptoms. Biologic agents can be used in patients whose prognosis is serious and whose disease cannot be controlled with other medications. Rheumatic diseases are chronic diseases that can significantly reduce patients' quality of life and cause severe morbidities. Since the treatment of these diseases is long-term, patients may have problems with medication adherence. Our study aimed to examine the effect of biologic agent treatment on patients' quality of life and patients' medication adherences. Materials and Methods: This study was conducted on 57 patients who were started on biologic agents in the outpatient clinics of the Rheumatology Clinic of SBU Gülhane Training and Research Hospital and who volunteered to participate in the study. Before the treatment, a data collection form was applied to the participants, which questioned the sociodemographic characteristics of the patients and their medical history related to their diseases.“Short Form-36 (SF-36) Health Survey”was applied to evaluate the quality of life of the patients before and during the routine control examination after the start of treatment. The medication adherence of the patients was measured with the“Morisky Green Levine Adherence Scale”(MGLS) applied during the control examination. The surveys were administered face to face and the data were analyzed with the SPSS program. Results: The mean age of the patients participating in our study was 38.3±10.4. 45.6% (n=26) of these patients were women, 45.6% (n=26) were university graduates, 71.9% (n=41) were married and 35.1% (n =20) exercises regularly. 66.7% (n=37) of the patients were diagnosed with ankylosing spondylitis. In our study, it was observed that 52.63% (n=30) of the patients had high medicane adherence. When the variables affecting medication adherence were examined, it was determined that medication adherence was higher in those with additional chronic diseases (p=0.043).