Dermatoşalazis olgularında blefaroplasti operasyonu ile ekstrakte edilen göz kapağı cilt dokularının histopatolojik incelenmesi
To investigate the histopathological findings of dermatochalasis specimens
  1. Tez No: 839128
  2. Yazar: EDA EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Dermatoşalazisin cilt ve cilt altı dokudaki histopatolojik değişikliklerinin tanımlanması ve botulinum toksininin cilt ve cilt altı bağ doku konfigürasyonuna etkisinin incelenmesi. Gereç ve Yöntem: Çalışma Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Kliniği'nde Haziran 2022-Haziran 2023 tarihleri arasında yürütüldü. 19 dermatoşalazis hastasının 19 gözüne ait dermatoşalazis eksizyon materyalleri (dermatoşalazis grubu) ve blefarospazm nedeniyle göz kapağı botulinum toksin A (BTx-A) enjeksiyonu tedavisi uygulanan ve aynı zamanda dermatoşalazisleri olan 14 hastanın 14 gözüne ait dermatoşalazis eksizyon materyalleri (botoks ve dermatoşalazis grubu) histopatolojik olarak incelendi. Bu patolojilere sahip olmayan farklı endikasyonlarla sağlam sınırla kapak dokusu rezeke edilen 8 hastanın normal cilt dokularına ait eksizyon materyalleri (kontrol grubu) histopatolojik olarak incelenerek kontrol grubunu oluşturdu. Histopatolojik olarak makrofaj sayısı, en geniş lenfatik damar çapı, fibroblast sayısı, kollajen yüzdelerine; Western Blot yöntemi ile kollajen 1 düzeylerine bakıldı. Her hastanın opere edilen iki gözünden biri random olarak seçilerek çalışmaya dahil edildi. Bulgular: Makrofaj sayısı dermatoşalazis grubunda (10,37±5,94) diğer iki gruba göre istatistiksel anlamlı yüksek izlendi. (p=0,031) (botoks ve dermatoşalazis grubunda 5,86±5,17; kontrol grubunda 5,63±3,66) Botoks ve dermatoşalazis grubunda bakılan makrofaj değerleri istatistiksel anlamlı olarak daha düşük ve kontrol grubuna yaklaşmış bulundu. En geniş lenfatik damar çapı dermatoşalazis grubunda (0,348±0,173) diğer iki gruba göre istatistiksel anlamlı yüksek saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Investigation of histopathological changes on skin and subcutaneous tissue in patients with dermatochalasis and investigation to histopathological effects of botulinum toxin on skin and subcutaneous tissue in patients with blepharospasm Material and Method: Dermatochalasis specimens (dermatochalasis group) of 19 eyes of 19 patients with dermatochalasis, dermatochalasis specimens of 14 eyes of 14 patients with dermatochalasis who treated BTx-A injection due to blepharospasm (botox and dermatochalasis group) and excision materials of normal skin tissues of 8 patients who did not have these pathologies and whose eyelid tissue was resected with intact margins for different indications (control group) were included in this study. Only one eye of each patient was randomly included in the study. Specimens were determined by the number of macrophages, the largest lymphatic vessel diameter, the number of fibroblasts, the percentage of collagen with histopathological examination and collagen 1 levels with Western-Blot method. The study was performed at Düzce University Faculty of Medicine Ophthalmology Clinic between June 2022 and June 2023. Results: The macrophage levels were higher in the dermatochalasis group (10.37±5.94) compared to the other two groups. (p;0.031) (5.86±5.17 in the botox and dermatochalasis group, 5.63±3.66 in the control group). This difference was statistically significant. The macrophage values in the botox and dermatochalasis group were found to be statistically significantly lower than the dermatochalasis group and closer to the control group. The largest lymphatic vessel diameter was found to be statistically significantly higher in the dermatochalasis group (0.348±0.173) compared to the other two groups.