Dermatoşalazis olgularında blefaroplasti operasyonu sonrası oluşan görme alanı ve kornea topografisi değişimleri
Visual field and corneal topography changes in dermatochalasis cases after blepharoplasty
  1. Tez No: 645734
  2. Yazar: EMİNE DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA AKBAŞ KOCAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Dermatoşalazis olgularında dermatoşalazise ikincil olarak meydana gelebilecek olan görme alanı ve korneal topografik bulguları değerlendirmek ve bu bulguların blefaroplasti operasyonu ile oluşan değişimlerini araştırmak Gereç ve Yöntem: Dermatoşalazisi bulunan 30 hastanın (22 kadın, 8 erkek) 60 gözü çalışmaya dahil edildi. Hastalarda preoperatif ve postoperatif 3. ayda vertikal kapak aralığı, kenar refleks mesafesi (MRD - Margin Reflex Distance), yükseklik tabanlı topografi cihazı ile elde edilen kornea parametreleri, görme alanı cihazı ile elde edilen görme alanı bulguları kaydedildi ve oftalmolojik muayeneleri yapıldı. Hastalar preoperatif MRD'lerine göre iki gruba ayrıldı: preoperatif MRD değeri ≤2 mm olanlar (Grup 1) ve MRD değeri ≥ 2.5 mm olanlar (Grup 2). Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 56,5 ± 9,2 (36-72) yaş idi. Gruplar yaş ortalamaları ve cinsiyet bakımından benzerdi (p > 0,05). Ameliyat öncesinde, 38 (% 79,2) gözde üst kadranda görme alanı defekti mevcuttu. Tüm hastalarda ve her iki grupta da postoperatif üst kadran görme alanı defektinde preoperatif defekte göre azalma mevcuttu, bu azalma istatistiksel olarak anlamlıydı (Tüm hastalar için p < 0,001; grup 1 için p = 0,016; Grup 2 için p = 0,006). Postoperatif astigmatizma değeri preoperatif döneme göre tüm hastalarda anlamlı olarak daha fazla iken (p = 0,034); her iki grup ayrı ayrı değerlendirildiğinde ise postoperatif astigmatizmada anlamlı fark olmadığı görüldü (Grup 1 için p = 0,105; Grup 2 için p = 0,144). Tüm hastalarda, astigmatizma aksında ameliyat sonrasında anlamlı bir değişim olmadı (p = 0,412). Postoperatif dönemde tüm hastalarda ve Grup 1'de en dik meridyenin kırıcılık gücünde artış mevcuttu (Tüm hastalar için p = 0,012; Grup 1 için p=0,018). Sonuçlar: Blefaroplasti operasyonu sonrasında görme alanında belirgin düzelme meydana gelmesine rağmen operasyon sonrasında oluşan kapak kontur değişimi, kornea şeklini değiştirerek hastada postoperatif refraksiyon değişimine ve hastanın görme düzeyinde değişimlere neden olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate visual field and corneal topographic findings, which may occur secondary to dermatochalasis and to investigate the changes of these findings after blepharoplasty surgery in dermatochalasis patients. Materials and Methods: Sixty eyes of 30 patients (22 female, 8 male) with upper eyelid dermatochalasis were included in the study. Measurements of vertical fissure height, margin reflex distance (MRD), corneal topographic parameters and visual field findings were recorded preoperatively and postoperative at month three, and ophthalmologic examinations was performed. Patients were divided into two groups according to preoperative MRD: MRD value ≤2 mm (Group 1), and MRD value ≥ 2.5 mm (Group 2). Results: The mean age was 56.5 ± 9.2 (range; 36-72) years. The groups were similar regarding the age and gender (p>0.05). Preoperatively, 38 (79.2%) eyes had superior quadrant visual field defects.