Dermatoşalazis olgularında, blefaroplasti cerrahisinde yapay zekanın kullanımı
The use of artificial intelligence in blepharoplasty surgery for dermatochalasis cases
- Tez No: 966102
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR EROĞUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Dermatoşalazis nedeniyle blefaroplasti cerrahisi uygulanan hastaların ameliyat öncesi ve sonrası göz çevresi görüntülerinin yapay zeka (YZ) ile analiz edilerek, subjektif değerlendirmeyi en aza indirerek ölçüm doğruluğunu artırmaktır. Gereç ve Yöntem: Nisan-Kasım 2024 tarihleri arasında Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda dermatoşalazis tanısıyla blefaroplasti uygulanan 25 hastanın cerrahi öncesi ve sonrası 50 göz çevresi fotoğrafı çekildi. Standartlaştırılmış çekim koşullarında, cerrahinin etkinliğini nicel olarak değerlendirmek amacıyla bilgisayar destekli analiz gerçekleştirildi. Ölçümlerde maksimum refleks mesafesi-1 (MRD-1), tarsal platform açıklığı (TPS), kaş yağı aralığı (BFS) ve palpebral aralık yüksekliği (PFH) değerlendirildi. Yüz hatlarını tespitinde MediaPipe platformu, görüntü işlemelerinde ise Açık Kaynak Bilgisayarla Görüsü Kütüphanesi (OpenCV) kullanıldı. Hibrit bir yaklaşımla segmentasyon ve ölçüm işlemleri yapılarak dermatoşalazis ve blefaroplasti sonrası değişimi saptandı. Bulgular: Ameliyat öncesi ve sonrası toplam 50 dijital görüntü çalışmaya dahil edildi. Derin öğrenme modelleri gelişmiş algoritmalarla desteklendi. İstatistiksel analizlerde IBM SPSS 29 yazılımıyla Wilcoxon İşaretli Sıra Testi sonuçlarına göre tüm ölçümlerde istatistiksel olarak anlamlı artış saptandı (p < 0,001). Bu bulgular, geliştirilen YZ destekli görüntü işleme yaklaşımının blefaroplasti sonrası takipte klinik olarak güvenilir ve geçerli bir yöntem sunduğunu desteklemektedir. Sonuç: Blefaroplasti değerlendirmelerinde yüz hattı tespiti algoritmalarında kullanılan bu YZ destekli uygulamalar, görüntüler arasındaki farklılıkları ortadan kaldırarak bireysel değişkenliği en aza indirir ve daha güvenilir ölçümlere olanak tanır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to analyze before and after periorbital images of patients who underwent blepharoplasty surgery due to dermatochalasis using artificial intelligence (AI), to minimize subjective evaluation and enhance accuracy. Materials and Methods: 50 periorbital photographs were obtained from 25 patients who underwent blepharoplasty at the Department of Ophthalmology, Afyonkarahisar Health Sciences University, between April-November 2024. Under standardized conditions, a computer-aided analysis was conducted to quantitatively evaluate the effectiveness of the surgery. The measurements included maximum reflex distance-1 (MRD-1), tarsal platform show (TPS), brow fat span (BFS), and palpebral fissure height (PFH). The MediaPipe platform and the OpenSource Computer Vision Library (OpenCV) was used. Using a hybrid approach, segmentation and measurement procedures were conducted to identify dermatochalasis and evaluate its changes. Results: Digital images taken before and after surgery were included and the deep learning models were supported by advanced algorithms. According to statistical analyses conducted with IBM SPSS version 29 using the Wilcoxon Signed-Rank Test, a statistically significant increase was observed (p < 0.001). These findings support that AI-assisted image processing approach provides a reliable and valid method for postoperative follow-up after blepharoplasty. Conclusion: AI-supported applications for facial landmark detection algorithms in blepharoplasty eliminate differences and enable more reliable measurements.