Exploring the role of writing approaches training in teacher education in non-English dominant contexts
İngilizcenin yabancı dil olarak öğretildiği bağlamlarda yazma yaklaşımları eğitiminin öğretmen eğitimindeki rolü
- Tez No: 839158
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yabancı dil olarak İngilizcede yazmaya ilişkin yapılan çalışmalar, genellikle öğrencilerin yazma performansına ve öğretmenlerin öğrencilere verdikleri geri dönüt ve bildirimlerin rolüne odaklanmıştır. Öğretmenlerin yazma öğretimi hakkında nasıl bilgi edindikleri ve bu bilgileri sınıf içi öğretim ortamlarında kullanıp kullanamayacakları konusu üzerine daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Buradan yola çıkarak, bu tez araştırması Türkiye'deki bir devlet üniversitesindeki bir öğretmen yetiştirme programındaki beş İngilizce öğretmeni adayının farklı yazma yaklaşımları üzerine verilen ve özellikle yazı-türüne dayalı pedagojiyi içeren bir eğitimden yararlanıp yararlanmadıklarını incelemeyi amaçlamıştır. Çoklu bir vaka çalışması sunan bu araştırma, aynı zamanda Türkiye'de önde gelen dört üniversitenin öğretmen eğitimi müfredatının analizini de içermektedir. Araştırmanın verileri ve bulguları ağırlıklı olarak belge analizi, yarı yapılandırılmış görüşmeler, görsel yansıma çalışmaları, öğretim felsefesi metinleri ve örnek ders planlarının analizinden oluşmaktadır. Bulgular, İngilizcenin yabancı dil olarak öğretildiği bağlamlarda öğretmen ve öğretmen eğitimi programlarında yazma öğretimiyle ilgili çıkarımlar sunabilir.
Özet (Çeviri)
Previous research and teaching about writing in English as a foreign language have primarily focused on students' writing performance and the role of corrective feedback. How teachers accumulate knowledge about writing instruction and whether they can utilize this knowledge in real classrooms in EFL contexts need further investigation. Therefore, this thesis research presents a multiple case study to examine five pre-service EFL teachers' awareness of different writing approaches in a teacher preparation program at a public university in Turkey and whether they benefit from training on writing approaches, specifically genre-based pedagogy. The study also includes an analysis of four leading universities' teacher education curricula. Data and the findings of the study mainly generate from document analysis, semi-structured interviews, pre-service teachers' visual reflections, teaching philosophy texts, and sample lesson plans. The findings can empower teachers and teacher educators with implications for teaching writing in non-English dominant contexts.