A comparative analysis of financial regulation reforms in Turkey and Poland: Evidence from the 2000s
Türkiye ve Polonya'daki finansal düzenleme reformlarının mukayeseli analizi: 2000'li yıllardan kanıtlar
  1. Tez No: 839168
  2. Yazar: MURAT ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP KADİRBEYOĞLU BOYLA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
Bu tez, finansal düzenleme reformları belirleyicilerinin tespitine odaklanmaktadır. 2000'li yıllarda Türkiye ve Polonya tarafından yapılan finansal düzenlemelere özel olarak atıfta bulunarak, hükümetler ve diğer düzenleyiciler tarafından finansal düzenlemelerin getirilmesi veya değiştirilmesinin ardındaki nedenleri araştırmaktadır. Araştırma sorusu, karşılaştırmalı siyasal ekonomi perspektifinden değerlendirilmekte ve en benzer sistem tasarım yöntemi kullanılarak ve az sayıda vaka seçilerek yanıtlanmaktadır. Bu vaka seçimi tercihi, derinlemesine bir karşılaştırmalı analiz yapmaya imkan sağlamaktadır. Finansal düzenlemeler üzerinde etkili olduğunu öne sürdüğüm belirleyiciler, yerel öğrenme, politika yayılımı, küresel şoklar, yerel şoklar, finansal gelişme ve ticaret gelişimidir. Bu değişkenlerin etkileri, hem nitel hem de nicel yöntemler uygulanarak araştırılmaktadır. Sonuçlar büyük ölçüde birbiriyle uyumludur. Bu tezde elde edilen bulgular, bu değişkenlerin finansal düzenleme reformlarında halen etkili olduğunu, ancak etkilerinin yönünde önemli değişiklikler olduğunu kanıtlamaktadır. Önemli değişikliklerden biri öğrenme faktörünün etkisinde görülmektedir. Hem dışsal (politika yayılımı) hem de içsel (yerel öğrenme) öğrenme türleri, Türkiye ve Polonya'daki finansal liberalleşme reformları üzerinde olumsuz etkiye sahip olmaya başladı. Tez, bu değişikliğin öncelikle finansal istikrara ilişkin endişeleri tetikleyen finansal krizler nedeniyle yükselen devlet müdahaleciliğinden kaynaklandığını ortaya koymaktadır. Bulgular ayrıca, Türkiye ve Polonya'da yerel ve küresel şokların zıt etkilerinde gözlemlendiği gibi, bu değişkenlerin etkisinin kritik noktalara ve mekânsal ve zamansal boyutlara göre değiştiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on identifying the determinants of financial regulation reforms. It investigates the reasons behind the introduction of or changes to financial regulationsby governments and other regulators, with specific reference to the financial regulations undertaken by Turkey and Poland in the 2000s. The research question is explored from a comparative political economy perspective, and the answer is arrived at by employing the most similar systems design method using two cases. This limited number facilitated an in-depth comparative analysis. The determinants that I hypothesized would have an effect on financial regulations were domestic learning, policy diffusion, global shocks, local shocks, financial development, and trade development. Both qualitative and quantitative methods were used to investigate the effects of these factors. The results are largely compatible with each other. The findings in this thesis provide evidence that these variables are effective infinancial regulation reforms, but there are significant differences in the direction of their effects. One significant difference is observed in the learning factor. Both exogenous (policy diffusion) and endogenous (domestic learning) types of learning turned out to have a negative effect on the pace of financial liberalization reforms in Turkey and Poland. The thesis finds that this difference is primarily the result of the rise in state intervention in response to financial crises that triggered concerns about financial stability. The findings further suggest that the effects of these factors vary across critical junctures and spatial and temporal dimensions.