مسأله مسیریابی کمان در بحث جمع آوری زباله شهری با درنظرگرفتن شرایط عدم قطعیت
Belirsizlik Koşulları Dikkate Alınarak Kentsel Atık Toplamada Kapasiteli ArkYönlendirme Problemi
  1. Tez No: 839172
  2. Yazar: ERFAN BABAEE TIRKOLAEE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHDİ ALİNAGHİAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Farsça
  9. Üniversite: İsfahan Sanat Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kentsel atıkların toplanması, yüksek maliyetler ve birçok işletme sorunu içeren belediyelerin ana faaliyetlerinden biridir. Toplama ve bertaraf işlemlerinin yapılması, yatırım maliyetleri (araç filosu gibi), işletme maliyetleri (yakıt, bakım ve onarım gibi) vb. nedeniyle oldukça maliyetli olmaktadır. Bu araştırmada atık toplama gibi gerçek dünyada birçok uygulaması olan en önemli yönlendirme problemlerinden biri olan ark yönlendirme problemi incelenmiştir. Talebin belirsiz olması nedeniyle, belirsizlikle başa çıkmak için iki yaklaşım kullanılmıştır.1) Talep değerlerinin üçgen bulanık sayılar olduğu bulanık geçerlilik teorisine dayalı bir şans limiti planlama modeli tasarlama ve 2) Optimal yaklaşımı kullanma. Bertsimas ve Sim'in sağlam modeline dayanan gürbüz yapı. Araştırılan problem NP-Complete problemleri kategorisinde olduğundan, problemi çözmek için kademeli bir soğutma algoritması (soğutma simülasyonu) ve geliştirilmiş bir maksimum-minimum karınca kolonisi algoritması kullanılır. Kademeli soğutma algoritmasında, uygun başlangıç çözümleri üretmek için önerilen bir sezgisel algoritma kullanılır. Geliştirilmiş maksimum-minimum karınca topluluğu algoritması, yüksek boyutlu problemlerde kademeli soğutma algoritması ile karşılaştırmak için de kullanılmıştır. Problem optimizasyonunda algoritmaların performansını artırmak için, algoritmaların parametrelerini ayarlamak için deneylerin tasarımında Taguchi yöntemi kullanılır. Aşağıda, önerilen modelin özelliklerini ve onu çözmek için farklı yaklaşımları değerlendirmek ve incelemek için kullanılan küçük, orta ve büyük boyutlarda bir dizi örnek problem rastgele oluşturulmuştur. Son olarak, hesaplama sonuçları, önerilen geliştirilmiş maksimumminimum karınca topluluğu algoritmasının ve kademeli soğutma algoritmasının çözüm süresi açısından iyi performans gösterdiğini göstermektedir. Daha sonra araştırmanın sonunda İsfahan şehrinin Sepahan Bölgesinde bir örnek olay incelemesi yapılarak sonuç ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Waste collection is a highly visible municipal service that involves large expenditures and difficult operational problems, plus that waste collection and disposal has high expenses in terms of investment costs (i.e. vehicles fleet) and operational costs (i.e. fuel, maintenances). In this research, The Capacitated Arc Routing Problem which is one of the most important routing problems with ample of usage in real word (e.g. waste collection), will be described. Due to the uncertain nature of demands and difficulties of its real amount determination, we use two approaches to deal with uncertainty of the problem: 1) A chance constrained programming model based on the fuzzy credibility theory in which demands are triangular fuzzy variable, and 2) Robust optimization method based on Bertsimas and Sym's robust model. As the problem NP-complete complexity class, hence a simulated annealing algorithm and an improved max-min ant colony algorithm have been applied in order to solve the problem. To generate appropriate initial solutions a proposed heuristic algorithm is used in the simulated annealing algorithm. Improved max-min ant colony algorithm is also uses in order to evaluate performance of the simulated annealing in large-sized problems. To improve the performance of the proposed algorithms, Taguchi method is used in order to design experiments of parameters adjustment. In following, a number of sample problems were generated randomly in small, medium and large dimensions to evaluate features of the proposed model and its various solving approaches. Finally, the experimental results have shown that simulated annealing algorithm and the proposed improved max-min ant colony algorithm has appropriate performance in a reasonable time. Then, at the end of the research, we implemented a case study in Sepahanshahr, Isfahan and its obtained results and suggestions have been demonstrated.