A test development study to measure computational thinking skills of 2nd grade primary school students
İlkokul ikinci sınıf öğrencilerine yönelik bilgi-işlemsel düşünme becerisi testi geliştirme çalışması
  1. Tez No: 839173
  2. Yazar: SENA ÖZTÜRK SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU UMUTLU, DOÇ. DR. SERKAN ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, 2. sınıf ilkokul öğrencilerinin bilgi-işlemsel düşünme (BD) becerilerini ölçmek için bir değerlendirme aracı geliştirmeyi ve bu aracın faktör yapısını incelemeyi amaçlamaktadır. Test, BD'nin üç bilişsel boyutu olan algoritmik düşünme, örüntü tanıma ve hata ayıklama üzerine kurulmuştur ve bu boyutlar, BD'nin içerik boyutları olan sıralama, döngüler ve koşullar kullanılarak ölçülmüştür. 30 maddelik bir madde havuzu oluşturulmuş ve iki kez pilot uygulama yapılmadan önce uzman ve öğrenci incelemelerine tabi tutulmuştur. 24 madde içeren ilk pilot test 291 öğrenciyle uygulanmıştır. İkinci pilot test 18 madde içermektedir ve 377 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. İkinci pilot testte sadece BD'nin bilişsel boyutları olan algoritmik düşünme, örüntü tanıma ve hata ayıklamaya odaklanılmıştır. Son test, 13 maddeden oluşmaktadır ve 10 farklı okuldan 210 öğrenciyle uygulanmıştır. Önerilen üç faktörlü yapı, doğrulayıcı faktör analizine göre verilere uyum sağlamamıştır. Açımlayıcı faktör analizi ise iki faktörlü bir yapı ortaya koymuştur. Çalışma, 2. sınıf öğrencilerinin BD becerilerinin daha etkili bir şekilde değerlendirilmesinin, iki faktörlü yapıya odaklanmayı ve maddeleri Brennan ve Resnick (2012)'in BD çerçevesindeki BD konseptleri ve BD uygulamaları olarak farklılaştırmayı gerektirebileceği sonucuna varmıştır. Bulgulara göre, katılımcıların okullarında BD konusunda ders sonrası etkinliklere katılmaları ve Scratch görselleri ve blok kod yapısının kullanımına aşina olmamaları, yapılan üç faktörlü modelden sapmaya neden olmuş olabilir.
Özet (Çeviri)
The study aimed to develop an assessment tool for measuring computational thinking (CT) skills of 2nd grade Turkish students and to investigate its factor structure. The test was based on the three cognitive dimensions of CT, namely algorithmic thinking, pattern recognition, and debugging, which were measured using content dimensions of CT (sequencing, loops, and conditionals). A 30-item item pool was created and subjected to expert and student reviews before being piloted twice. The first pilot test was implemented with 291 students and consisted of 24 items. The second pilot test consisted of 18 items and was implemented with 377 participants. The final test included 13 items that were identified only with their cognitive dimensions, eliminating the content dimensions. It was implemented with 210 students from 10 different schools. Confirmatory factor analysis showed that the proposed three-factor structure did not fit the data. And exploratory factor analysis revealed a two-factor structure based on CT concepts and CT practices of the CT Framework (Brennan & Resnick, 2012). The study concluded that a more effective assessment of CT skills for 2nd grade students may involve focusing on the two-factor structure and differentiating items based on the CT concepts and CT practices from Brennan and Resnick's CT Framework (2012). The findings suggest that participants' lack of explicit instruction in CT at their schools and the utilization of Scratch visuals and block-code-based structure may have contributed to the structure's deviation from the proposed three-factor model.