İslamofobinin temelleri ve inanç dünyasına etkileri
The foundations of Islamophobia and its effects on the world of faith
- Tez No: 839188
- Danışmanlar: PROF. DR. İSA YÜCEER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
İslamofobi, anlam olarak“İslam Korkusu”olarak nitelendirilmektedir. Hz. Muhammed (s.a.v.) döneminde ilk vahiyden itibaren başlayan İslam korkusu ve İslam düşmanlığı, günümüzde de devam etmektedir. 11 Eylül olaylarından sonra tarihsel, ekonomik, siyasi, dini ve sosyolojik nedenlerle İslamofobide bir artış olmuştur. Günümüzde antisemitizmin yerini alan İslamofobi, Müslümanlara karşı ayrımcılık, nefret, sözlü ve fiziki saldırılarla sonuçlanmıştır. Bu bağlamda Müslümanların bu haksızlıklara uğraması İslamofobi kapsamında değerlendirilmektedir. Literatüre henüz yeni giren“İslamofobi”kavramı, Batılıların İslamiyet'e ve dolayısıyla Müslümanlara karşı olumsuz bakışların, onları dışlayıcı tavırların ve ön yargılı zihin dünyası bu kavramı desteklemekte ve beslemektedir. Bunun yanı sıra Avrupa'da ve Amerika Birleşik Devletleri'nde Müslümanların çalışma hayatının her alanında görünür olmaları, içerisinde yaşadıkları toplumda yaşadıkları toplumlarla birlikte üretken olmaları, Müslümanlara karşı düşmanlık besleyenleri rahatsız etmektedir. Günümüzde Batı ülkelerindeki İslamofobi dalgası göz ardı edilemeyecek boyutlara ulaşmıştır. Amerika Birleşik Devleri ve Avrupa'da bir arada yaşama, çok kültürlülük ve farklılıklara saygı gibi değerler sorgulanmaya başlanmıştır. Bugün, demokrasinin ve insan haklarının beşiği sayılan Batı dünyasında, her ne sebeple olursa olsun, son yıllarda yaşanan tarihi korkuların ve vahşetlerin Müslümanlara karşı önyargıları derinleştirdiğini ve ortaya koyduğunu gözlemliyoruz. Bu önyargıları besleyen önemli etkenlerden biri de Müslümanların Batı toplumlarının sosyal dokusu içinde kendi dünya görüşleri ve geleneksel yaşam biçimleriyle hareket etme çabalarıdır. Bu çalışmada öncelikle İslamofobi kavramı incelenmiş olup; daha sonra ise İslamofobi'nin Batı ülkelerindeki en çarpıcı örnekleri incelenecektir. Son olarak İslamofobi'nin nedenleri tartışılmış, İslamofobi'ye karşı Müslümanların göstermesi gereken tutumlar ve İslamofobi'ye karşı alınan önlemler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Islamophobia is defined as“Fear of Islam”. The fear of Islam and hostility to Islam, which started from the first revelation in the time of the Prophet Muhammad, continues today. After the events of September 11, there has been an increase in Islamophobia for historical, economic, political, religious and sociological reasons. Today, Islamophobia, which has replaced antisemitism, has resulted in discrimination, hatred, verbal and physical attacks against Muslims. In this context, Muslims' suffering these injustices is evaluated within the scope of Islamophobia. The concept of“Islamophobia”, which has just entered the literature, is supported and fostered by the negative attitudes of Westerners towards Islam and therefore Muslims, their excluding attitudes and their prejudiced mindset. In addition, the fact that Muslims are visible in all areas of working life in Europe and the United States, and that they are productive in the society they live in, disturbs those who harbor hostility towards Muslims. Today, the wave of Islamophobia in Western countries has reached dimensions that cannot be ignored. Values such as coexistence, multiculturalism and respect for differences began to be questioned in the United States and Europe. Today, in the Western world, which is considered the cradle of democracy and human rights, we observe that, for whatever reason, the historical fears and atrocities experienced in recent years deepen and reveal prejudices against Muslims. One of the important factors feeding these prejudices is the efforts of Muslims to act with their own worldviews and traditional lifestyles within the social fabric of Western societies. In this study, firstly, the concept of Islamophobia was examined; Then, the most striking examples of Islamophobia in Western countries will be examined. Finally, the causes of Islamophobia were discussed, the attitudes that Muslims should take against Islamophobia and the measures taken against Islamophobia were examined.