Work experiences of non-local non-native English speaking teachers in Turkey: A case study
Anadili İngilizce olmayan yabancı İngilizce öğretmenlerinin Türkiye'deki iş deneyimleri ile ilgili bir vaka çalışması
  1. Tez No: 839194
  2. Yazar: AYŞE ESER TÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BAYYURT KERESTECİOĞLU, PROF. DR. LEYLA MESUDE MARTI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmanın amacı, yerli İngilizce öğretmenleri (YİÖ) ve anadili İngilizce olan İngilizce öğretmenlerinin (ADİÖ) yanı sıra üçüncü bir İngilizce öğretmeni grubu olarak, anadili İngilizce olmayan 25 yabancı İngilizce öğretmeninin (YİOÖ) işyeri deneyimlerini niteliksel olarak araştırmaktır. Araştırmada yirmibeş YİOÖ, yirmibeş (YİÖ) ve yedi okul yöneticisinin beklentileri ele alınmaktadır. Çalışma, İstanbul'un bir ilçesinde, çok sayıda YİOÖ'nün işe alındığı yedi K12 okulunda gerçekleştirilmiştir. Yorumlayıcı fenomenolojik analiz yöntemi benimsenen çalışmada veriler, yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Sonuçlar dört ana zorluğu ortaya çıkarmaktadır: YİÖ ve YİOÖ arasında eşit olmayan muamele, YİOÖ'lerin Türkçelerinin iletişimsel açıdan yetersizliği, okul kuralları ve işe alım süreci ile ilgili zorluklar. Sonuçlar, YİOÖ'ler tarafından kişisel ve profesyonel gelişim gibi avantajlarının da olduğunun altını çizmektedir. Tezin ikinci teması olan grupların beklentileri ile ilgili olarak üç grubun aşağıdaki konularda mutabık kaldığı görülmektedir: YİOÖ ' lerin eğitim öğretim ortamına mesleki katkısı, okul başarısı ve okul yönetimi ile ilgili konular. Ayrıca bulgular, YİOÖ'lerin bulundukları ortamda adil muamele, diğer paydaşların onlara karşı tutumlar konusunda beklentilerinin altını çizerken, YİÖ ve okul yöneticilerinin ise YİOÖ'lerden okul kültürüne daha hızlı adapte olmalarını beklediklerini göstermektedir. Sonuçlar ışığında ana dili İngilizce olan ve olmayan öğretmen ikileminin Türkiye bağlamında hala belirgin olduğu ortaya çıkmakta, yabancı öğretmenlerin Türk eğitimine etkin katılımının sağlanması için kapsamlı hizmet içi eğitimler önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to qualitatively investigate the workplace experiences of 25 non-local non-native English-speaking teachers (henceforth non-local NNESTs), a third group of English teachers besides local NNESTs and native English-speaking teachers (henceforth NESTs). Additionally, the expectations of 25 local NNESTs, 25 non-local NNESTs, and seven administrators were met. The study took place in seven K-12 schools in a district of Istanbul, where a larger number of non-local teachers were hired. Data were collected through semi-structured interviews. The results revealed four major themes: unequal treatment between local and non-local NNESTs; lack of proficiency in Turkish among non-local NNESTs; challenges regarding school regulations; and the recruitment process. Besides disadvantages, advantages – i.e., personal and professional growth – were reported by non-local NNESTs. Regarding the second theme of the thesis, namely the expectations of the groups, all three groups agreed on the following issues: the professional contribution of non-local NNESTs, school achievement, and communication flow among groups. Non-local NNESTs, on the other hand, had distinct expectations in terms of fair treatment and attitudes toward them, whereas local NNESTs' and administrators' expectations focused on the non-local NNESTs' faster integration to school culture. The implication of the study is that, contrary to employment practices, the native/non-native dichotomy persists in the Turkish context, necessitating comprehensive training based on the reported needs and expectations of all three groups in order for those teachers to effectively participate in Turkish education.