Elit kadın voleybolcularda servisten alınan sayının takım sıralamasına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the number received from service on the team ranking in elite women volleyball
  1. Tez No: 839204
  2. Yazar: MERVE GÖNÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEMEL ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada 2021/2022 Sigorta Shop Kadın Voleybol 1. Ligi 1. Dönem maçlarına katılan 24 voleybol takımının dönem içerisindeki maç istatistikleri analiz edilerek takımların servisten aldıkları sayının takım sıralamasına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Takımların 2021/2022 sezonu Sigorta Shop Kadınlar 1. Ligi'nde oynanan karşılaşmaların müsabaka analizleri takımların istatistikçileri tarafından voleybol istatistik programı olan Data Volley Professional 4.0 istatistik programı kullanılarak veriler elde edilmiştir. Türkiye Voleybol Federasyonu'nun (TVF) resmi internet sitesi aracılığıyla takımlara ait bilgiler elde edilmiştir. Takımların müsabaka anında elde edilen verilerle ortaya çıkarılan analiz raporlarındaki bilgiler kullanılarak takımların verilerinin ortalaması elde edilmektedir. Bulunan bu ortalamaların ''SPSS 24.0 '' programında takımların sıralaması, mağlubiyet sayısı, galibiyet sayısı, puanı ve servis sayısı arasındaki ilişki Spearman Korelasyon Testi ile analiz edilmiştir. Bununla birlikte servis sayısı, mağlubiyet sayısı, galibiyet sayısı puanının servis sayısı üzerinde etkili olma durumu ''regresyon analizi'' ile analiz edilmiştir. Çalışmada bunlara ek olarak ilk 4 takım ile sonraki takımların mağlubiyet sayısı, galibiyet sayısı, puanı ve servis sayısı açısından karşılaştırılması t testi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of the service points on the team ranking by analyzing the match statistics of 24 volleyball teams participating in the 2021/2022 Sigorta Shop Women's Volleyball 1st League 1st Period games. The data for the match analysis of the games played in the Sigorta Shop Women's 1st League in the 2021/2022 season were obtained by the statisticians of the teams using the Data Volley Professional 4.0 statistical program, which is a volleyball statistics program. Information regarding the teams were obtained from the official website of the Turkish Volleyball Federation (TVF). The average of the data of the teams is obtained by using the information in the analysis reports created with the teams' data obtained during matches. The relationship between the means of the ranking of the teams, the number of losses, the number of wins, the points, and the number of serves were analyzed with the Spearman Correlation test using the“SPSS 24.0”program. Additionally, the effect of the number of serves, the number of losses, and the number of wins on the number of serves was analyzed using a regression analysis. Moreover, a comparison of the first 4 teams and the following teams in terms of the number of losses, the number of wins, the points, and the number of serves was performed using a t-test.