The determinants of consumers' shopping cart abandonment: An empirical research in Turkey
Tüketicilerin satın alma kartlarını terk etmelerini belirleyici faktörler: Türkiye'de ampirik bir araştırma
  1. Tez No: 839243
  2. Yazar: MERVE SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
E-ticaret satışları, ürünlerin ve hizmetlerin çevrimiçi platformlar aracılığıyla erişilip sipariş edildiği bir dönüşümle büyük bir değişim geçirdi. Bu dijital devrim, COVID-19 pandemisinin küresel olaylarının etkisiyle daha da hızlandı ve insanları çevrimiçi alışverişi günlük yaşamlarının ayrılmaz bir parçası olarak benimsemeye zorladı. Ancak bu dijital dönüşümün ortasında dikkat çeken önemli bir sorun var: Alışveriş sepeti terk etme potansiyel müşterilerin istedikleri ürünleri sanal sepetlerine ekleyip satın alma işlemini tamamlamadan çıkma eylemi olarak tanımlanır. Bu fenomen, e-ticaret şirketlerinin gelirlerini maksimize etme arzularını engelleyen büyük bir sorun olarak duruyor. Bu sorun giderek daha belirgin hale gelmiş, işletmeleri nedenlerini anlama ve çözüm yolunu aydınlatabilecek tahminsel desenleri keşfetme konusunda daha derinlemesine araştırmalara itmiştir. Bu bağlamda, bu araştırma sepet kullanımı ve terkini inceleyerek, e-ticaret şirketlerine sepet terk oranlarını azaltma konusunda ve genel tüketici deneyimini iyileştirme konusunda iç görüler sağlamaya yöneliktir. Bu çaba aracılığıyla, çalışma e-ticaret işletmelerine yarar sağlamanın ötesinde Türk e-ticaret ekosisteminin evrimine ve sürdürülebilirliğine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The landscape of commerce has undergone a profound transformation with the exponential rise of E-commerce sales, where products and services are accessed and ordered through online platforms. This digital revolution has been further accelerated by the unprecedented global events surrounding the COVID-19 pandemic, which have compelled individuals to embrace online shopping as an integral part of their daily lives. However, in the midst of this digital transformation, there's a significant problem that stands out: Shopping cart abandonment which is characterized by the act of prospective customers loading their virtual carts with desired items only to exit the transaction process before completing their purchase, stands as a formidable impediment to the revenue-maximizing aspirations of E-commerce companies. This phenomenon has become increasingly prominent, urging businesses to go deeper into understanding its causes and exploring predictive patterns that can illuminate the path to a solution. Within this context, this research aims to provide invaluable insights to empower E-commerce companies, not only in reducing cart abandonment rates but also in enhancing the overall consumer journey. Through this endeavour, the study seeks to chart a course that not only benefits E-commerce businesses but also contributes to the evolution and sustainability of the Turkish E-commerce ecosystem.