Genel cerrahi asistanlarının branş seçimi hakkında memnuniyetlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of general surgery residents' satisfaction with the branch selection
- Tez No: 839259
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN İÇÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Giriş ve Amaç: Genel cerrahi asistanlığı, zorlu çalışma koşulları, stres altında olan bir gruba riskli müdahaleler ediyor olma, uzun süren ameliyatlar ve uykusuzluk gibi birçok etkenler nedeniyle psikososyal açıdan riskli bir süreçtir. Bunun yanında cerrahiye olan ilginin azalması ve genel cerrahi asistanlarındaki yüksek istifa oranları olması; nedenlerine yönelik sonuçlar aranması ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi giderek önem kazanmaktadır. Bu çalışma ile genel cerrahi asistanlarının beklentileri ve memnuniyetlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız için Şubat 2023 - Nisan 2023 tarihleri arasında Ülkemizde genel cerrahi eğitimi vermekte olan 93 kliniğine ulaşılarak, dijital ortamda oluşturulan anket paylaşıldı. Çalışma için onam veren 552 kişi ankete katılım sağladı. Çalışmaya katılanların demografik verileri, mesleki düşünceleri, Covid-19 pandemi süreci ve mobbing maruziyetiyle ilgili sorular ile Hastane Anksiyete ve Depresyon (HAD) Ölçeği ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği (MTÖ)'nin bulunduğu 73 soruluk anket cevapları değerlendirildi. Bulgular: Katılımcıların 139 (%25,2)'u kadın, 413 (%74,8)'ü erkekti. 408 (%73,9) katılımcının Tıpta Uzmanlık Sınavı'nda ilk tercih olarak genel cerrahiyi tercih ettiği bulundu. Asistanların %17,4'ünün yasal sürenin üzerinde nöbet tuttuğu, nöbet saatleri de dahil 80 saatten fazla çalışanlarda, anksiyete, depresyon ve tükenmişlik puanlarının yüksek olduğu bulundu. Pandemi kliniğinde çalışanlarda daha yüksek oranda depresyon ve duygusal tükenmişlik saptandı. Asistanların %92,7'sinin haftada 50 saatin altında uyku süresi olduğu, özellikle haftalık 40 saatin altında uyku süresi olan katılımcılarda ve tıbbi hata yaptığını bildiren katılımcılarda anksiyete, depresyon ve tükenmişlik puanlarının daha yüksek olduğu bulundu. Katılımcıların %61,4'ü asistanlık süresi boyunca istifa etmeyi düşündüğü; ancak %35,7'sinin maddi kaygılar nedeniyle vazgeçtiğini belirtmiştir. Katılımcıların kariyer planları en sık %21,2 ile özel hastaneler ve %19 ile yurt dışı kariyer hedefleri olmuştur. Cinsiyet ayrımcılığı %56,9 ile en sık kadın cinsiyette görülmüş ve en sık %39,4 ile hasta ve hasta yakınları tarafından ayrımcılık yaşandığı bildirilmiştir. Sonuç: Bu çalışmada genel cerrahi asistanlığındaki dinlenme sürelerinin azalması ve çalışma sürelerinin uzamasının; tükenmişlik, depresyon, anksiyete, tıbbi hata riski ve istifaların artmasına neden olduğu bulunmuştur. Çalışma koşullarının iyileştirilmesine ve bu konuda sağlık planlayıcılarının düzenleme yapmalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu iyileştirmelerle, psikososyal açıdan sağlıklı bir asistanlık süreci sonucunda iyi hekimlik uygulamalarıyla hasta ve hekim memnuniyetinin artacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: General surgery residency is a psychosocially risky process due to the many factors such as tough labour conditions, risky interventions to a group under stress, long lasting surgical operations and insomnia. In addition, ; it is becoming increasingly important to improve working conditions and to seek results for the causes of decreasing inclination to the field of surgery and high resignation rates among general surgery residents. The aim of this study is to evaluate the expectations and satisfaction of general surgery residents. Materials and Methods: For our study, 93 clinics providing general surgery training in our country between February 2023 and April 2023 were reached and the questionnaire created in the digital environment was shared. 552 subjects who gave consent for the study participated in the survey.Answers to the 73 questions including the demographic data of the participants, professional thoughts of those participants, Covid-19 pandemic process, mobbing exposure, Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS) and Maslach Burnout Inventory (MBI) were evaluated through the questionnaire. Results: 139 (25.2%) of the participants were female and 413 (74.8%) were male. It was observed that 408 (73.9%) of the participants preferred general surgery as their first choice in TUS (Medical Specialty Exam). It was observed that 17.4% of the residents were on duty longer than the legal term and higher anxiety, depression and burnout scores had been seen on those who worked more than 80 hours including the shift hours. It was observed that 92.7% of the residents had less than 50 hours of sleep per week. It was also observed that especially the participants who had less than 40 hours of sleep per week and residents who made medical errors had higher anxiety, depression and burnout scores. It was stated that 61.4% of the participants thought to resign during their residency, yet 35.7% of them renounced due to the financial concerns. The career plans of the participants were mostly for private hospitals with 21.2% and for foreign countries with 19%. Gender discrimination was seen most frequently in the female gender with 56.9% and it was observed that discrimination was experienced most frequently by patients and their relatives with 39.4%. Higher rates of depression and emotional exhaustion were observed in those working in the pandemic clinic. Conclusion: In this study, it was determined that the decrease in rest periods and prolongation of working hours in general surgery residency caused an increase in burnout, depression, anxiety, risk of medical error and resignations. In this regard, there is a need for improvement of working conditions by health planners' regulations. It is thought that patient and phsician satisfaction would be enhanced with these improvements and as a result of psychosocially healthy process of residency in accordance with decent medical practices.