Eleştirel jeopolitik kapsamında Arktik Konseyi devletlerinin ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin Arktik politikalarının karşılaştırılması
Comparison of the Arctic policies of the Arctic Council states and the People's Republic of China in the scope of critical geopolitics
- Tez No: 839263
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNGÖR ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji ve Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güvenlik Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Uluslararası ilişkilerde zaman içinde doğal ve beşeri faktörlerden kaynaklı olarak coğrafya tanımı ve niteliği üzerinde anlama ve yorumlama farklılıkları meydana gelmektedir. Arktik bölgesi küresel iklim değişikliği sebebiyle, yapısının hızla değişmesinden ötürü bölge ve bölge dışı aktörlerin ilgisini çekmektedir. Değişiminin doğurduğu sonuçların fırsatları ve riskleri bakımından küresel özellikler taşıması, Çin'in, devletlerin stratejilerinde yer edinmesini sağlamaktadır. Çin Halk Cumhuriyeti konumu itibariyle bölge dışı bir aktör olmasına rağmen başta enerji ihtiyacı ve ticaret yollarına ulaşım gibi faktörlerden ötürü Arktik'e yönelik eylem ve yazılı kaynaklarıyla bir söylem inşa etme çabasındadır. Bilginin bir güç olarak kabul edilmesi gerektiğini; eylemler ve söylemler yoluyla uluslararası alanda algıların oluşturulabileceğini; belli bir coğrafyada güç elde etme durumunun fiziki olarak o bölge sınırlarında yer almak olmadığını vurgulayan eleştirel jeopolitik kuram Çin'in Arktik faaliyetlerindeki bütüncül yapıyı analiz etmek için uygundur. Çalışmanın amacı söz konusu uygunluğa dair hipotezi tartışmaktır. Güvenlik ve bölge çalışmalarını eleştirel kuramlar dahilinde yorumlamak; bölge devleti olmayan bir aktörün aynı yerde başat güç konumuna gelip gelemeyeceğini gözlemlemek ve bunların da ötesinde hızla değişen bir coğrafyada devletlerin imkan ve kabiliyetlerini kısa sürede nasıl dönüştürüp uygulayabileceklerini görmek bakımından söz konusu tez özgünlük kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In international relations, there are differences in understanding and interpretation of the definition and nature of geography over time due to natural and human factors. The Arctic region attracts the attention of both regional and non-regional actors due to the rapid changes in its structure caused by global climate change. Its global significance lies in the opportunities and risks arising from these changes, which lead to its inclusion in the strategies of countries. Although the People's Republic of China is a non-regional actor in terms of its geographical location, it seeks to construct a discourse on the Arctic through actions and written sources primarily driven by factors such as energy needs and access to trade routes. Critical geopolitics theory, emphasizing that knowledge should be considered as power and that perceptions can be shaped in the international arena through actions and discourses, is suitable for analyzing China's comprehensive structure in Arctic activities. The aim of this study is to discuss the hypothesis regarding this suitability. Interpreting security and regional studies within the framework of critical theories and observing whether a non-regional actor can become a dominant power in the same location, as well as exploring how states can rapidly transform and implement their capabilities in a rapidly changing geography, make this thesis original.