IMEC ve Kuşak Yol projelerinin jeopolitik bağlamda karşılaştırmalı analizi
A comparative analysis of IMEC and the Belt and Road projects in a geopolitical context
- Tez No: 931285
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAYBARSHAN ALİ KAZANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
İnsanlık tarihinin şekillenmesinde, insan ihtiyaçlarından doğan ticaret kavramı önemli bir mefhum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bölgeler arası artan ekonomik ilişkiler, belirli ticaret rotalarının oluşmasını da beraberinde getirmiştir. Geçmişte, ticaret yollarını kontrol eden devletler çeşitli ekonomik, jeopolitik ve siyasi kazanımlar elde etmiştir. Bu çalışmada, 21. yüzyılda mevcut olan IMEC ve Kuşak ve Yol projeleri gibi günümüz ticaret yolları, sahip oldukları riskler, sundukları avantajlar ve ticaret rakamları üzerinden mukayese edilerek incelenmiştir. Küreselleşmeyle birlikte dünyadaki ekonomik ilişkiler farklı yapılara evrilse de ticaret yoları önemlerini korumaya devam etmektedir. Bu tezin amacı, Batılı politika yapıcıların, Çin'in Kuşak ve Yol Projesi ile dünyada artan etki alanından rahatsız olmaları nedeniyle Pekin yönetimine bir alternatif oluşturma düşüncesi çerçevesinde geliştirdikleri IMEC projesinin, bu hedefi karşılayıp karşılayamayacağını tespit edilmesi hedeflenmiştir. İki proje hem ekonomik hem de jeopolitik bağlamda ele alınmıştır. Yapılan incelemede, projeler özelinde makroekonomik veriler ışığında nitel içeri analiz yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada, ilk olarak ulaştırma ekonomisi ve ticaret kavramına değinilmiştir. Daha sonra, tarihi ticaret yolları ele alınarak geçmişte bazı devletlerin güçlenmesinde sağladığı katkılar üzerinde durulmuştur. İkinci olarak, ülkelerin dış politikalarında referans aldıkları Hakimiyet Teorileri incelenmiştir. IMEC projesini ortaya çıkaran unsurlar, bu tasarının amaçları ve sağlayacağı ekonomik ve jeopolitik faydalar ele alınmıştır. Kuşak ve Yol Projesi'nin motivasyonları, tasarı kapsamında iş birliği yapılan ülkelere sağladığı avantajlar ve uzun vadede dönüşebileceği stratejik konumu incelenmiştir. Üçüncü olarak, her iki projenin sahip olduğu risklere değinilmiştir. Bu olumsuzlukları minimize edecek tamamlayıcı bir konumda bulunan Kalkınma Yolu Projesi ele alınmıştır. Hakimiyet Teorileri çerçevesinde, bu üç ticaret yolu analiz edilmiştir. Sonuç olarak; Çin, Kuşak ve Yol Projesi'ne yaklaşık 20 yıldır yatırımlar yapmaktadır. Tasarı bünyesinde sunmuş olduğu alternatif kurumlar ve mevcut üretim gücüyle IMEC'ten ayrışmaktadır. Kuşak ve Yol Girişimi, çok katmanlı bir proje olarak tasarlanırken, IMEC'in daha dar kapsamlı olması dikkat çekmektedir. Bu durum, IMEC'in kısa vadede Çin'i baskılamak için oluşturulduğu fikrini güçlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of trade, stemming from human needs, stands as a significant phenomenon in shaping human history. Increasing economic relations between regions have led to the formation of specific trade routes. In the past, states that controlled trade routes gained various economic, geopolitical, and political advantages. This study comparatively examines current trade routes, such as the IMEC and Belt and Road projects of the 21st century, based on their risks, advantages, and trade volumes. Although globalization has transformed economic relations worldwide, trade routes continue to hold their importance. The purpose of this thesis is to determine whether the IMEC project, developed by Western policymakers as an alternative to Beijing's increasing global influence through the Belt and Road Initiative, can achieve its intended goal. The two projects are analyzed both economically and geopolitically. The study employs a qualitative content analysis method in light of macroeconomic data specific to these projects. First, the study addresses the concepts of transport economics and trade. It then examines historical trade routes and their contributions to the strengthening of certain states in the past. Secondly, it explores the Dominance Theories referenced in the foreign policies of nations. The factors leading to the emergence of the IMEC project, its objectives, and the economic and geopolitical benefits it offers are discussed. Additionally, the motivations behind the Belt and Road Initiative, the advantages it provides to the countries involved, and its potential long-term strategic position are analyzed. Thirdly, the risks associated with both projects are examined. The Development Road Project, positioned as a complementary approach to minimize these disadvantages, is also addressed. Within the framework of Dominance Theories, these three trade routes are analyzed. In conclusion, China has been investing in the Belt and Road Initiative for approximately 20 years. With its alternative institutions and existing production capacity, it differentiates itself from IMEC. While the Belt and Road Initiative is designed as a multi-layered project, IMEC's narrower scope stands out. This situation strengthens the idea that IMEC was created to pressure China in the short term.