FMF hastalarında inflamasyonun ağrı, sensitizasyon, yaşam ve uyku kalitesi üzerine etkisi
Effect of inflammation on pain, sensitization, quality of life and sleep in FMF patients
  1. Tez No: 839264
  2. Yazar: PINAR OBA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ELDEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışmasında AAA'lı hastaların inflamatuar değerlerle ağrı, santral sensitizasyon, yaşam kalitesi, uyku kalitesi, depresyon ve anksiyete düzeyleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğine 01/04/22 ile 01/04/23 tarihleri arasında başvuran 18-75 yaş arası AAA hastalığı olan 40 (çalışma grubu) ve kronik kas-iskelet ağrısı olmayan 30 (kontrol grubu) olmak üzere toplam 70 kişi yer almaktadır. Katılımcıların ağrı düzeyi NRS ve painDETECT ile, santral sensitizasyonu santral sensitizasyon ölçeği ile, uyku kalitesi Pittsburgh uyku kalitesi ölçeği ile, yaşam kalitesi SF-36 ve FMF yaşam kalitesi ölçeği ile, duygu durumları Beck depresyon ve Beck anksiyete ölçeği ile değerlendirildi. Veriler SPSS programında analiz edildi.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the relationship between inflammatory values and pain, central sensitization, quality of life, sleep quality, depression and anxiety levels in patients with AAA. A total of 70 participants, 40 patients aged 18-75 years with AAA (study group) and 30 patients without chronic musculoskeletal pain (control group) aged 18-75 years who were admitted to sivas cumhuriyet university faculty of medicine physical medicine and rehabilitation outpatient clinic between 01/04/22 and 01/04/23. Participants' pain level was assessed by NRS and painDETECT, central sensitization by central sensitization scale, sleep quality by Pittsburgh sleep quality scale, quality of life by SF-36 and FMF quality of life scale, and mood by Beck depression and Beck anxiety scale. Data were analyzed in spsss program.