Üniversite öğrencilerinin yalnızlık ve yaşam doyumuna; sosyotelizm (phubbing), etkileşim kaygısı ve fiziksel aktivitenin etkisi
The impact of phubbing, interaction anxiety, and physical activity on loneliness and life satisfaction of university students
- Tez No: 868050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ÖNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Araştırmada Süleyman Demirel Üniversitesi lisans düzeyi öğrencilerinde yalnızlık ve yaşam doyumuna sosyotelizm, etkileşim kaygısı, fiziksel aktivite düzeyi ve sosyodemografik değişkenlerin etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Kesitsel analitik tipte planlamış olan çalışmaya 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Süleyman Demirel Üniversitesi'nde lisans düzeyinde öğrenim görmekte olan 969 öğrenci dahil edilmiştir. Anketin bölümlerinde öğrencilerin sosyodemografik özellikleri, yalnızlık ve yaşam doyumu ile ilişkili olabilecek diğer bireysel özellikleri, Yaşam Doyumu Ölçeği (YDÖ), UCLA Yalnızlık Ölçeği-kısa formu (ULS-8), Sosyotelizm Ölçeği, Etkileşim Kaygısı Ölçeği ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ)-kısa form kullanılmıştır. Tanımlayıcı bulgular sayı, yüzde, ortalama, standart sapma şeklinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of phubbing, interaction anxiety, physical activity level and sociodemographic variables on loneliness and life satisfaction in Suleyman Demirel University undergraduate students. A cross-sectional analytical study was conducted during the academic year 2022-2023, including 969 undergraduate students from Suleyman Demirel University. The survey included sections on students' sociodemographic characteristics, other individual traits potentially related to loneliness and life satisfaction, Satisfaction with Life Scale (SWLS), the UCLA Loneliness Scale-short form (ULS-8), Phubbing Scale, Interaction Anxiety Scale, and International Physical Activity Questionnaire (IPAQ)-short form. Descriptive findings were presented as numbers, percentages, means, and standard deviations.