Seri muhakeme usulünün temel hak ve özgürlükler çerçevesinde değerlendirilmesi
Serial trial procedure in Turkish criminal procedure and its impact on fundamental rights and freedoms
  1. Tez No: 839288
  2. Yazar: CAN ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yıllardır uygulandığı hukuk sistemlerinde hızlı yargılamayı amaçlayan seri muhakeme usulü Türk Hukukunda 01.01.2020 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanmıştır. Yabancı hukuk sistemlerinde“itiraf pazarlığı”adı altında bilinen usul Türk Hukuk Sisteminde“Seri Muhakeme Usulü”olarak düzenlenmiştir. 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunumuzun 250'nci maddesinde düzenlenen bu usul yargılamanın hızlı ve adaletli olması, mahkemelerin iş gücünün oldukça azalması gibi amaçlar doğrultusunda getirilmiş bir alternatif çözüm yöntemidir. Bu bahsedilen amaçları taşıyan seri muhakeme usulü şüphelinin kabulüne dayanan bir usul olup suçunu ikrar eden şüphelinin cezasında indirime gidilmesi suretiyle uygulanmaktadır. Ceza hukukumuzda oldukça yeni uygulanma alanı bulan bu kurumun ayrıntılı incelenmesi, teorikte ve uygulamada karşılaşılan sorunlar bakımından da önem arz etmektedir. Bahsettiğimiz gibi, hukukumuzda yeni olduğundan, seri muhakeme usulünden kaynaklı ortaya çıkan uyuşmazlıkların çözümleri de tartışmalıdır. Temel Hak ve Özgürlüklerimize olan müdahalesi, kısıtladığı haklarımız gibi birçok noktada incelenmesi ve değerlendirilmesi mecburidir. ANAHTAR KELİMELER: Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri, Adil Yargılanma Hakkı, Temel Hak ve Özgürlükler, Adil Yargılanma Hakkı, Ceza Muhakemesi Hukuku, Seri Muhakeme Usulü, Talepname, Temel Hak ve Özgürlükler.
Özet (Çeviri)
The serial trial procedure, which aims to expedite the judicial process, has been implemented in Turkish Law since January 1, 2020. Known as“plea bargaining”in foreign legal systems, this procedure has been regulated as the“Serial Trial Procedure”in the Turkish Legal System. This alternative resolution method, established in line with goals such as ensuring the expeditious and fair adjudication of cases and reducing the workload of the courts, is stipulated in Article 250 of our Law on Criminal Procedure, numbered 5271. The serial trial procedure, which encompasses these mentioned objectives, is a procedure based on the admission of the suspect, and it is implemented by reducing the punishment of the confessing suspect. Given that this institution is relatively new in our criminal law and its detailed examination, as well as the problems and difficulties encountered in theory and practice, are considered important. As mentioned earlier, since it is new in our legal system, the resolution of disputes arising from the serial trial procedure is also a matter of debate. Its impact on our fundamental rights and freedoms, its examination in many aspects such as the limitations it imposes on our rights, is necessary and requires evaluation. KEYWORDS: Crimal Procedure Law, Serial Procedure, Accelerated Procedure, Simplified Dispute Resolution Procedures, requisition, Right to a Fair Trial, Fundamental Rights And Freedoms.