The role of games in EFL secondary schools speaking classes: A study in Nazimi̇ye
Ortaokul yabancı dil İngilizce konuşma derslerinde oyunların rolü: Nazimiye'de bir araştırma
- Tez No: 839287
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM AKÇAYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, 8. sınıf öğrencilerine konuşma öğretiminde eğitsel oyunların rolüne ve öğrencilerin konuya ilişkin görüşlerine ışık tutmaktır. Nitel ve nicel analizleri birleştiren karma bir metodolojinin kullanıldığı çalışmaya 7'si erkek, 11'i kız olmak üzere toplam 18 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Öğrencilere sırasıyla oyun deneyiminin başında ve sonunda verilen ön test ve son test, dereceli puanlama anahtarı kullanılarak notlandırılmıştır. Sonuçları incelemek için Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Ön test ve son test ortalama değerleri önemli ölçüde değişmektedir ve test sonuçları arasında anlamlı bir fark olduğu ortaya konmuştur. Süreci daha anlaşılır kılmak için alan notları tutulmuştur. Öğretim sürecinin sonunda, 18 katılımcı öğrenci, 5'li Likert tipi bir ölçek kullanarak 15 sorudan oluşan bir anket doldurmuştur. Anket verileri analiz edilmiştir ve sonuçlar öğrencilerin yabancı dil İngilizce konuşma derslerinde oyunların kullanımına dair olumlu tutumlarını ortaya koymuştur. Son olarak, dokuz gönüllü öğrenci ile altı sorudan oluşan yarı yapılandırılmış bir mülakat gerçekleştirilmiştir. Mülakat verileri kodlama tekniği (tematik kodlama) ile analiz edilmiştir. Tüm araçlardan elde edilen veri sonuçları, oyunların 8. sınıf EFL konuşma dersleri üzerinde faydalı bir etkisi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to shed light on the role of educational games in teaching speaking to 8th grade students and students' views on the subject. A total of 18 students, 7 boys and 11 girls, participated voluntarily in the study, which used a mixed methodology combining qualitative and quantitative analysis. The pre-test and post-test given to the students at the beginning and end of the game experience, respectively, were graded using a rubric. Wilcoxon Signed Rank Test was used to analyze the results. The mean values of the pre-test and post-test varied significantly and there was a significant difference between the test results. Field notes were kept to make the process more understandable. At the end of the teaching process, 18 participating students completed a questionnaire consisting of 15 questions using a 5-point Likert-type scale. The questionnaire data were analyzed and the results revealed the students' positive attitudes towards the use of games in EFL classes. Finally, a six-question semi-structured interview was conducted with nine student volunteers. The interview data were analyzed using a coding technique (thematic coding). The data results from all instruments have shown that games had a beneficial effect on 8th grade EFL speaking lessons.