Yiyecek içeceklerde otantiklik: Yerel halk ve turist bakış açısının karşılaştırılması
Authentcity in food and beverage: A comparison between local people and tourist perspectives
- Tez No: 839304
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı yerel halkın ve yerli yabancı turistlerin otantiklik bakış açısını karşılaştırmaktır ve değerlendirmektir. Bu anlamda mevcut çalışmada; otantiklik kavramı, turizmde otantiklik kavramı, yiyecek içeceklerde otantiklik anlayışı, yerel halk ile turistlerin yerel yiyecek algıları ele alınmıştır. Araştırmanın örneklemini Kuşadası'nda yaşayan yerel halk ve turistler oluşturmaktadır. 200 turist ve 200 yerel halk olmak üzere 400 kişiye 17 ifadeden oluşan anket uygulanmıştır. Elde edilen ifadeler paket program ile analiz edilmiştir. Analizler sonucunda yerel halk ve turist örneklemlerinden elde edilen faktörler farklılık göstermektedir. Aynı zamanda yerel halk ile turistlerin otantiklik bakış açısında herhangi bir farklılık tespit edilmemiştir. Katılımcılara aynı zamanda 'Sizce otantiklik nedir?' ve 'Sizce bir yemeği otantik yapan nedir?' soruları yöneltilerek verilere betimleyici içerik analizi uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda yerel halk ile turistlerin otantiklik bakış açılarında farklılık olmadığı ancak içerik analizinde elde edilen kodlarda farklılık olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare and evaluate the authenticity perspectives of local people and tourists. Thus, in the current study; the definition of authenticity, the concept of authenticity in tourism, the concept of authenticity in food and beverages, and the perceptions of local people and tourists on local food are discussed. The sample of the study consists of local people living in Kuşadası and tourists visiting Kuşadası. A questionnaire consisting of 17 items was applied to 400 people, 200 tourists and 200 local people. The data obtained were analyzed using a statistical package programme. As a result of the analysis, the factors obtained from the local people and tourist samples differ. Also, the authenticity perspective of local people and tourists were found to be indifferent. The participants were also asked the questions 'What do you think authenticity is?' and 'What do you think makes a dish authentic?' and descriptive content analysis was applied to the data. As a result of the analysis, it was concluded that there was no difference in the authenticity perspectives of local people and tourists, but there was a difference in the codes obtained in the content analysis.