Müşterilerin konut alımında dikkat ettikleri hususların konjoint analizi ile tespit edilmesi: Bolu örneği
Determining the matters that customers consider when purchasing housing by conjoint analysis: The example of Bolu
- Tez No: 839305
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TAHİRİ MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Konut sektöründe, konut talebini etkileyen en önemli faktörler arasında nüfus artış hızı, kentleşme oranı, göç hareketleri, gelir düzeyindeki artışlar, aile yapısındaki değişiklikler, modern yapıya geçiş ve alternatif yatırım aracı olma özellikleri gibi hususlar öne çıkmaktadır. Buna karşın konut arzını etkileyen en önemli faktörler ise talep artışı, teknolojideki ve kredi faktörlerindeki gelişmeler olmakta; konut sektörü ekonomi, bankacılık, istihdam, harcamalarında önemli bir konumdadır. Bu araştırmanın amacı, konjoint analizi yöntemi ile konut tercihinde bulunan müşterilerin beklentilerinin hangi yönde olduğunun belirlenmesi ve incelenmesidir. Bu çalışmada, Bolu'da konut tercihlerini belirlemek amacıyla mevcut pazar ile ilgili araştırmalarda yaygın olarak kullanılan konjoint analizinden yararlanılmıştır. Çalışma için oluşturulan seçim kartları 415 katılımcıya uygulanmıştır. Katılımcılardan, tercih ettikleri seçeneklere 10 üzerinden puan vererek kodlama yapmaları ve tercih sıralamasını en fazla tercih ettiklerinden en az tercih ettiklerine doğru yapmaları istenmiş, bu şekilde tam profil yöntemi kullanılmıştır Bu çalışma, bireylerin konut seçimlerine etki eden demografik faktörler ve müşteri istek ve ihtiyaçlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın başlangıcında araştırmanın önemini, kapsamını ve amacını anlatan bir giriş yazılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, konut ve konut sektöründen bahsedilmiş; ikinci bölümde ise konjoint yöntemi hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, konjoint yöntemi ile yapılan analizlerden elde edilen bulgular açıklanmıştır. Çalışmanın son kısmında ortaya çıkan sonuçlar yorumlanmıştır. Araştırmadan çıkan sonuçlara göre, yaş, gelir düzeyi, medeni durum ve çocuk sayısı vb. sosyo-ekonomik ve demografik faktörlerin bireylerin konut tercihlerine etki ettiği belirlenmiştir. Bu sonuçlara ilave olarak, bireylerin kaliteli, güvenli, kullanışlı, toplu taşımaya, şehir merkezine yakın olan konutları tercih ettikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The housing sector is influenced by various crucial factors affecting housing demand, including population growth rate, urbanization rate, migration patterns, income level increases, changes in family structure, transition to modern structures, and features as an alternative investment instrument. Conversely, the key factors influencing housing supply include demand increases, developments in technology, and credit factors; the housing sector holds a significant position in the economy, banking, employment, and expenditures. The purpose of this research is to determine and examine the expectations of customers making housing preferences using the conjoint analysis method. In this study, conjoint analysis, commonly used in research related to the existing market, was employed to identify housing preferences in Bolu. Choice cards created for the study were applied to 415 participants. Participants were asked to rate their preferred options on a scale of 1 to 10 and to rank their preferences from most preferred to least preferred, utilizing the full-profile method. This study was conducted to identify the demographic factors and customer desires and needs influencing individuals' housing choices. The introduction of the study provides an overview of the research's significance, scope, and purpose. The first section of the study discusses housing and the housing sector, while the second section provides information about the conjoint method. The third section of the study explains the findings obtained from the analysis conducted with the conjoint method. The concluding part of the study interprets the results. According to the results obtained from the research, it is determined that socio-economic and demographic factors such as age, income level, marital status, and the number of children influence individuals' housing preferences. In addition to these results, it is concluded that individuals prefer housing options that are of high quality, safe, practical, and close to public transportation and the city center.