Fibromiyaljili bireylerde plantar duyu stimülasyonunun statik denge ve plantar basınç üzerine anlık etkisi
Immediate effect of plantar sensory stimulation on static balance and plantar pressure in individuals with fibromyalgia
  1. Tez No: 839312
  2. Yazar: DEMET ALKURT AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, Fibromiyaljili (FM) ve sağlıklı bireyler arasındaki statik plantar basınç ve denge farklılıklarını değerlendirmek, FM'li bireylerde plantar duyu stimülasyonunun statik plantar basınç ve denge üzerine anlık etkisi incelemekti. Çalışmaya her iki grupta 50 kişi olacak şekilde, 30-45 yaş aralığında FM'li ve sağlıklı bireylerden toplam 100 kişi dahil edildi. Tüm katılımcıların yaş, cinsiyet, boy, vücut ağırlığı, vücut kütle indeksi (BMI), dominant taraf gibi demografik bilgileri ve FM'li grupta ek olarak tanı yılı kaydedildi. Tüm bireylerin önce G-hiwell (GHF-550) pedobarografi platformu kullanılarak statik plantar basınç dağılımları değerlendirildi. Plantar temas alanı (sağ-sol), maksimum plantar basınç (sağ-sol), ön-orta-arka ayaktaki (sağ-sol) plantar dağılım yüzdesi değerleri kaydedildi. Daha sonra Tetrax® (Sunlight Medical Ltd., Ramat Gan, Israel) denge sistemi ile statik denge değerlendirmesi yapıldı, Stabilite İndeksi (Sİ) ve Ağırlık Dağılım İndeksi- Weight Distribution İndex (ADİ) kaydedildi. Her iki gruba ilk değerlendirmeler yapıldıktan sonra, Hypervolt® perküsif masaj cihazı ile toplamda 10 dakika, her iki ayak tabanına proksimalden distale doğru orta hız ayarında (38 Hz.) plantar duyu stimülasyonu uygulandı. Uygulamadan hemen sonra, her iki grupta plantar basınç ve denge ölçümü tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the differences in static plantar pressure and balance between individuals with Fibromyalgia (FM) and healthy individuals and examine the immediate effect of plantar sensory stimulation on static plantar pressure and balance in individuals with FM. A total of 100 individuals with FM and healthy individuals between the ages of 30-45 were included in the study, 50 people in each group. Demographic characteristics of all participants, such as age, gender, height, body weight, body mass index (BMI), and dominant side, along with the year of diagnosis of the FM group were recorded. Static plantar pressure distributions of all individuals were first evaluated using the G-hiwell (GHF-550) pedobarography platform. Plantar contact area (right-left), maximum plantar pressure (right-left), and plantar distribution percentage values in the fore-mid-hind foot (right-left) were recorded. Then, static balance was evaluated with the Tetrax® (Sunlight Medical Ltd., Ramat Gan, Israel) balance system, and Stability Index (SI) and Weight Distribution Index (WDI) were recorded. After the initial evaluations were made for both groups, plantar sensory stimulation was applied to the sole of both feet at medium speed (38 Hz) from proximal to distal for a total of 10 minutes with the Hypervolt® percussive massage device. Immediately after the application, plantar pressure and balance measurements were repeated in both groups. Individuals with FM had higher SI and WDI values with their eyes closed on rigid ground, SI values with their eyes open and closed on soft ground, lower plantar contact areas on the left foot, lower weight ratio on the forefoot, and higher weight ratios on the hindfoot compared to healthy individuals (p< 0.05).