Fibromiyaljili bireylerde 'Core' stabilizasyonun ekstremitelerin fonksiyonel durumu üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of 'Core' stabilization on the functional status of the extremities in individuals with fibromyalgia
  1. Tez No: 820136
  2. Yazar: SİNEM KURU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE BAŞAKCI ÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, fibromiyaljili (FM) bireylerde“core”“ stabilizasyonun ekstremitelerin fonksiyonel durumu üzerine olan etkisini incelemekti. Çalışmaya yaş ortalaması 43,91±10,50 yıl olan 57 FM'li kadın dahil edildi. Bireylerin demografik verileri kaydedildikten sonra, ağrı Yaygın Ağrı İndeksi (YAİ), Semptom Şiddeti Ölçeği (SŞÖ) ve Görsel Analog Skalası (GAS) ile, basınç ağrı eşiği ölçümü basınç algometresi ile, hastalık aktivitesi ve fonksiyonel durum Fibromiyalji Etki Anketi (FEA) ile, ”core“ stabilizasyon değerlendirmesi McGill Statik Endurans testleri olan Gövde Fleksörleri Endurans Testi, Gövde Ekstansörleri Endurans Testi (Biering-Sorensen Testi) ve Lateral Köprü Testi ile, üst ekstremite fonksiyonları Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi (KOESA) ve kaba kavrama kuvveti ölçümü ile, alt ekstremite fonksiyonları Alt Ekstremite Fonksiyonel Skalası (AEFS) ve Otur Kalk Testi ile, aerobik kapasiteleri 6 Dakika Yürüme Testi ile değerlendirildi. İstatistiksel analiz sonucunda FM'li bireylerde Gövde Ekstansörleri Endurans Testi ve Lateral Köprü Testleri ile kaba kavrama kuvveti arasında; tüm ”core“ endurans testleri ile KOESA arasında anlamlı bir ilişki olduğu bulundu (p≤0,05). Gövde Ekstansörleri Endurans Testi ve sol Lateral Köprü Testi ile Otur Kalk Testi arasında; tüm ”core“ endurans testleri ile 6 Dakika Yürüme Testi arasında; Gövde Fleksörleri Endurans Testi, Gövde Ekstansörleri Endurans Testi ve sağ Lateral Köprü Testi ile Alt Ekstremite Fonksiyonel Skalası (AEFS) arasında anlamlı bir ilişki olduğu görüldü (p≤0,05). Çalışmamızın sonuçlarına göre, FM'li bireylerde ”core“ stabilizasyonun üst ve alt ekstremite fonksiyonel durumu üzerinde etkisinin olduğu ve performansla ilişkili olduğu görülmüştür. Bu sonuçların ışığında FM'li bireylerin ekstremite fonksiyonel performansını artırmak için gövde kas enduransının artırılması ve ”core" stabilizasyonun geliştirilmesinin önemli rolünün olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effect of“core”stabilization on the functional status of the extremities in individuals with fibromyalgia (FM). 57 women with FM with a mean age of 43.91±10.50 years were included in the study. After recording the demographic data of the individuals, pain was evaluated with the Widespread Pain Index (WPI), Symptom Severity Scale (SSS) and Visual Analogue Scale (VAS), pressure pain threshold with a pressure algometer, disease activity and functional status with Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIQ),“core”stabilization assessment with McGill Static Endurance tests Trunk Flexors Endurance Test, Trunk Extensors Endurance Test (Biering-Sorensen Test) and Lateral Bridge Test, upper extremity functions with Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand Questionnaire (DASH) and gross grip strength measurement, lower extremity functions with Lower Extremity Functional Scale (LEFS) and Chair Stand Test, aerobic capacity with 6 Minute Walk Test. As a result of statistical analysis, between Trunk Extensors Endurance Test and Lateral Bridge Tests and gross grip strength in individuals with FM; a significant correlation was found between all“core”endurance tests and DASH (p≤0.05). Between Trunk Extensors Endurance Test and left Lateral Bridge Test and Chair Stand Test; between all“core”endurance tests and the 6 Minute Walk Test; There was a significant correlation between Trunk Flexors Endurance Test, Trunk Extensors Endurance Test, right Lateral Bridge Test and Lower Extremity Functional Scale (LEFS) (p≤0.05). According to the results of our study, it was observed that“core”stabilization had an effect on the functional status of the upper and lower extremities and was associated with performance in individuals with FM. In the light of these results, it is seen that increasing trunk muscle endurance and improving“core”stabilization play an important role in increasing the extremity functional performance of individuals with FM.