Vusûlî Divanı'nda sevgilinin güzellik unsurları
The elements of beauty of the beloved in the Vusûlî Divan
- Tez No: 839326
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP POYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
“Vusûlî Divanı'nda Sevgilinin Güzellik Unsurları”başlıklı tez çalışmasında, XVI. yüzyıl klasik Türk edebiyatının divan sahibi şairlerinden Vusûlî'nin divanında yer alan; gazel, kıt'a, rûbâ'î, tarih, mürfred ve nazım tarzı şiirlerin taranması ve sevgiliye dair güzellik unsurlarının ortaya konularak daha iyi anlaşılması hedeflenmiştir. Vusûlî'nin şiirlerinde sevgilinin sadece boyu, saçları, yanakları, beni, gözü, kaşı ve kirpiği gibi fiziki özelliklerini değil; huy, karakter, bakış, davranış, yürüyüş ve naz gibi özellikleri de bir güzellik unsuru olarak ele almıştır. Çalışmamız; Giriş, Sevgili İle İlgili Genel Teşbih Ve Tahayyüller, Sevgiliye Ait Güzellik Unsurları, Sevgili İle İlgili Diğer Unsurlar, Sonuç ve Kaynakça bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde klasik Türk edebiyatı genel olarak değerlendirilmiş, klasik şiirimizdeki sevgili tipi izah edilmiş ve Vusûlî'ni yaşadığı XVI. yüzyıl ve şairin hayatı üzerinde kısaca durulmuştur. II. bölümde sevgili ile ilgili genel teşbih ve tahayyüller alfabetik olarak verilmiş, III. bölümde sevgilinin güzellik unsurları ve bunlarla ilgili teşbih ve tahayyüller yine alfabetik sıraya göre işlenmiş, IV. bölümde ise sevgiliye ait diğer unsurlara yer verilmiştir. Sonuç bölümünde tespiti yapılan bilgi ve bulgular doğrultusunda bir değerlendirme yapılmıştır. Kaynakça bölümünde ise tez çalışmasında yararlanılan kaynakların künyeleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In his thesis titled“The Elements of Beauty of the Beloved in the Vusûlî Divan”, XVI. In the Divan of Vusûlî, one of the divan poets of the 19th century classical Turkish literature; It is aimed to scan the poems in the style of gazel, kıt'a, rûbâ'î, history, mürfred and verse and to better understand the beauty elements of the beloved. In Vusûlî's poems, not only the physical characteristics of the lover such as height, hair, cheeks, moles, eyes, eyebrows and eyelashes; He also considered features such as temperament, character, gaze, behavior, gait, and disdain as an element of beauty. Our work; It consists of Introduction, General Simulations and Imaginations of Beloved, Elements of Beauty of Beloved, Other Elements of Beloved, Conclusion and Bibliography.In the introduction, Classical Turkish Literature is evaluated in general, the type of lover in our classical poetry is explained, and the XVI century when Vusûlî lived and the poet's life are briefly emphasized. In the 2nd chapter, general similes and imaginations about the beloved are given in alphabetical order, in the 3rd chapter, the beauty elements of the lover and their related similes and imaginations are processed in alphabetical order, and in the 4th chapter, other elements of the lover are included.In the conclusion part, an evaluation was made in line with the information and findings determined.In the bibliography section, the tags of the sources used in the thesis are given.