Türkiye'de özel finans kurumlarının gelir ve kurumlar vergisi yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of private finance house in terms of income and corparate tax
- Tez No: 113598
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALUK EGELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Tez iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde özel finans kurumlarının teorik çerçevesi ve kapsamı ele alınmıştır, ikinci bölümde ise özel finans kurumlarının Türk vergi mevzuatı yönünden incelemesi ele alınmıştır. Dünyada son yirmi yılda ülkemizde de 1984 yılından beri faaliyet gösteren özel finans kurumları artık ülkemizin kredi ve finansman kuruluşları arasında yerlerini almışlardır. Dünyada bankacılığın tarihine baktığımızda milattan önceki yıllara dayandığını görmekteyiz. Milattan önceki yıllarda mabetlerin ve burada bulunan insanların daha güvenilir olduğu düşünülmekte idi. Bunun için ellerinde parası olan kişiler paralarını buralara emanet bırakma yollarını tercih etmişlerdir. Bir müddet sonra emanete alınan bu paraların miktarının artması ile birlikte bunların kredi olarak üçüncü şahıslara verilmesi fikri ortaya atılmaya başlamıştır. Bu fikirlerin ortaya çıkması ile birlikte bankacılığın temellerinin atıldığını görüyoruz. 19. yüzyılın sonlarına doğru sanayi devrimi ile birlikte, batı ülkelerinde büyük sermaye birikimleri sonucunda bugünkü bankacılığın başladığını görüyoruz. Batıda gelişen bankacılık sistemi, Müslüman ülkelerde toplumun dini inançlarından dolayı fazla gelişme gösterememiştir. Müslüman Toplumun belli bir kesimi tasarruflarını ekonomiden uzak tutmayı tercih etmiştir. Özel finans kurumları toplumun öncelikle bu kesimlerine hitap ederek ekonomiden uzak duran bu tasarrufları ekonomiye kazandırmak maksadı ile ortaya çıkmıştır. Türkiye'de özel finans kurumları, vergi mevzuatı bakımından ikiye ayrılmaktadır. Doğrudan ödemekle yükümlü oldukları vergiler, devlet adına stopaj Vusulü ile kaynakta keserek ödeme sorumluluğunda oldukları vergiler olarak karşımıza çıkmaktadır. ÖFK'ların yükümlülüğünde olan vergiler; Kurumlar Vergisi, Banka ve Sigorta Muamele Vergisi, Katma Değer Vergisi, Damga Vergisi'dir. Sorumluluğunda olan vergiler ise; Gelir Vergisi, Savunma Sanayi Destekleme Fonu, Veraset ve intikal Vergisi'dir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The present work is constituted of two sections. In section one, the theoretical framework and scope of private finance house (PFH) are looked at. In section two, the focus is to provide an account of private finance institutions within the framework of Turkish Taxation Law. Private finance houses which have been in practice in the world and in Turkey for 20 years have taken their place among loan and financial houses of Turkey. Looking at the history of banking in the world, it will be seen that its history goes as far back as to BC. In these days, as temples and the people in that were thought to be trustworthy, people with money entrusted their money to the people living in Temples. As the amount of money grew and the emergince of the idea of lending money to third persons gave the way to the establishment of banking system. Towards the end of nineteenth Century, banking with its modern meaning emerged with help of the Industrial Revolution and capital accumulation. Because of the religion faith banking system devoloped in the west dia not get much attention in moslim countries. In moslim countries some sections of society kept their savings a way from the economy. It should be pointed out that private finance house emerged primarily with the aim of such groups to transfer their saving to the economy. Taxes within liabilities of PFH are corporate tax, banking and insurence tax, value added tax and stamp duty. Income tax, defence industry support fund, heredity and death duties comprise taxes which are in responsibility of PFH. Vlt XC. YÜKSEKÖ?RETİM KURUUJ WHKOSIAftTASYQN MERKBEl