İmam Ebû Hanîfe ile Mürcie'nin iman anlayışlarının mukayesesi
The comparison of Imam Ebû Hanîfe and Murjie's approach of faith
- Tez No: 839346
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ARDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
İman konusu mezhepler tarafından geçmişten günümüze kadar tartışılagelmiş ve Kelam ilminin en mühim konularından birisi olmuştur. Yaptığımız araştırmalar sonucunda Ebû Hanîfe ve Mürcie'nin iman anlayışı hakkında henüz bir çalışma yapılmadığını tespit ettik. Bu çalışmayı yaparken; Ebû Hanîfe ve Mürcie fırkasının iman anlayışlarını net bir biçimde ortaya koymaya çalıştık ve iki görüşün karşılaştırmasını yaptık. Bu görüşlerin ortak noktalarını bulmaya çalışırken farklılıklarına da değindik. İnanç ve itikâdî konulardaki görüşleriyle kelam ilminin öncülerinden olan Ebû Hanîfe, imanı“Dil ile ikrâr kalp ile tasdîk.”şeklinde tanımlamıştır. O imanın,“tasdîk”özelliği üzerinde dururken; Mürcie fırkası iman hakkında kesin ve ortak bir tanım üzerinde birleşmemiş ve imanı“yalnızca marifet”,“marifet ve ikrâr”ve“Dil ile tasdîk ve ikrâr”olarak tanımlamıştır. İman tanımı yapılırken“Amel-imandan bir parça/cüz müdür?”,“İman ile İslam aynı anlama mı gelir?”,“Büyük günah işleyen imandan çıkmış mıdır?”,“İmanda istisna yapılabilir mi?”,“İman yalnızca marifet midir?”,“İmanda artma ve eksilme olur mu?”gibi sorular ortaya çıkmıştır. İmanın tanımından kaynaklanan bu soruları tezimizde açıklık getirdik. Fakat bunu yaparken Ebû Hanîfe ve Mürcie çizgisi içerisinde yapmaya çalıştık. Zaman zaman diğer fırka ve mezheplerin görüşlerine de yer verdik.
Özet (Çeviri)
The subject of faith has been discussed by the sects from the past to the present and has become one of the most important subjects of theology. As a result of our research, we have determined that there has not been any study yet on the understanding of faith of Abu Hanifa and Murjie. While doing this study; We tried to clearly reveal the understanding of faith of the Abu Hanifa and Murjie sect and tried to make a comparison of the two views. While trying to find the common points of these views, we also touched on their differences. Abu Hanifa, one of the pioneers of theology with his views on faith and creed, defined faith as“acknowledgment with the tongue and affirmation with the heart”. While he dwells on the“confirmation”feature of faith; The Murjie group did not agree on a definite and common definition of faith and defined it as“only ingenuity, ingenuity and acknowledgment, and affirmation and acknowledgment by language”. When defining faith,“Is deeds a part of faith?”,“Do faith and Islam mean the same thing?”,“Does the sinner leave faith?”,“Can an exception be made in faith?”,“Is faith only ingenuity?”,“Is there an increase or decrease in faith?”questions such as We answered these questions arising from the definition of faith in our thesis. But while doing this, we tried to do it within the line of Ebû Hanîfe and Murjie. From time to time, we also included the views of other sects and sects.