Su kirliliğinin beton borulara etkisinin araştırılması ve değerlendirilmesi
A Investigation of the effect pollution to concrete pipe and its evalvation
- Tez No: 83936
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SU KİRLİLİĞİNİN BETON BORULARA ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI VE DEĞERLENDİRİLMESİ ALİ ULUCAN Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Çevre Mühendisliği Anabilim Dalı 1999, Sayfa; 58 Zararlı kimyasal madde ihtiva eden sular beton üzerinde zararlı etkiye neden olabilmektedir. Hızlı sanayileşmenin yaşandığı günümüzde deniz ve yer altı suları ile temasta olan yapılarda, kimyasal maddelerin depolandığı, ayrıca endüstri atıklarının taşındığı yada depolandığı yapılarda beton zararlı kimyasal madde ihtiva eden sularla karşılaşabilir. Betonda bağlayıcı olarak kullanılan portland çimentosunun karma oksitlerinden olan C3A (3CaO.Aİ203) sülfatlar ile reaksiyona girerek etrenjit oluşturur. Oluşan bu tuzun büyük miktarda bu hacim artışına yol açması nedeniyle beton çatlar ve dayanıklılığını kaybeder. Zararlı kimyasal maddelerin etkin olduğu uygulamalarda üretilecek betonda kullanılan çimentonun bu maddelerin etkilerine dayanıklılığı istenir. Bileşiminde en çok %5 ve daha az C3A bulunan çimentolar genel olarak sülfata dayanıklı olarak kabul edilir. Ancak yapılan araştırmalar C3A sınırlandırmasının yeterli olmadığını aynı zamanda hidratasyon sonucu açığa çıkan kirecin (Ca(OH)2'de düşük olması gerektiğini ortaya koymuştur. Bu çalışmada Q150 mm çapındaki beton borular sülfat, amonyum ve bikarbonat çözeltileri içersinde iki ay süre ile bırakılmıştır. Bu maddelerin beton boruların mukavemet değerleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Çimento, Beton, Asit, Sülfat, Klorür, Amonyum, Sülfat etkisi, Durabilite
Özet (Çeviri)
II SUMMARY Masters Thesis INVESTIGATION OF THE EFFECT OF WATER POLLUTION TO CONCRETE PIPE AND IT'S EVALUATION Ali ULUCAN Fırat Universty Graduate School or Natural and Applied Sciences Department of Environmental Engineering 1999, Page: 58 The waters which contain chemical materials may be harmful for concrete. Specially concrete structures contacted with sea and under ground water, containers of industrial wastes are open to the attack of chemicals C3A, which is a component of portland cement forus the ettrengite salt. The expansion of this salt couses cracking of the concrete. The cement which may be used in the concrete of harmful material attack, must resist this effects. Cement with C3A content lower than 5% can be accepted as sulfate resistant. However researchs showed that the the lime Ca(OH)2 content of cement is also important as well as C3 A content. In this study concrete pipes of 150 mm radius were subjeded to the solutions which contain sulphate, amonium and choloride for two months. Then the effect of these materials on the durability of concrete was investigated KEYWORDS: Cement, Concrete, Acid, Sulfate, Chloride, Amonium, Sulfate Attack, Durability