İslami finansta standart yapıcı kuruluşlar
Standard-making organizations in Islamic finance
- Tez No: 839362
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Ekonomi, Religion, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, İslami finans endüstrisinin büyümesinde kritik bir rol oynayan standardizasyonun öneminin ortaya konulması amacıyla oluşturulmuştur. İslami finansın büyüme potansiyelini artırmak için standardizasyonun gerekliliği ve bu alanda karşılaşılan eksiklikler vurgulanmıştır. Çalışma, İslami finans sektöründe standardizasyonun rolünü anlama ve düzenleyici çerçevenin nasıl geliştirilebileceğine katkıda bulunma amacı taşımaktadır. Ayrıca, İslami Finans Kuruluşları Muhasebe ve Denetleme Kurulu (AAOIFI), İslami Finansal Hizmetler Kurulu (IFSB), Uluslararası İslami Sermaye Piyasaları Kurulu (IIFM) ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) Danışma Kurulu gibi standart yapıcı kuruluşların yapısını ve işleyişini incelemekte buna ek olarak yayımladıkları standartları karşılaştırmalı bir şekilde analiz etmektedir. Bu çalışma, İslami finansın daha fazla gelişmesi ve uluslararası alanda daha fazla kabul görmesi için standardizasyonun kritik bir araç olduğunu belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
This study has been designed to highlight the significance of standardization in playing a critical role in the growth of the Islamic finance industry. Emphasis has been placed on the necessity of standardization to enhance the growth potential of Islamic finance and the deficiencies encountered in this field. The study aims to contribute to understanding the role of standardization in the Islamic finance sector and how regulatory frameworks can be developed. Additionally, it examines the structure and functioning of standard-setting bodies such as the Accounting and Auditing Organization for Islamic Financial Institutions (AAOIFI), Islamic Finance Services Board (IFSB), International Islamic Financial Markets (IIFM) and Advisory Board of the Association of Participation Banks of Turkey (TKBB), analyzing their published standards comparatively. This study asserts that standardization is a critical tool for further development of Islamic finance and for gaining greater acceptance internationally.