The effect of parenting style and emotional needs on partner preference: Examination from the Schema Therapy model
Duygusal ihtiyaçlar ve ebeveynlik biçimlerinin partner seçimi üzerine etkisi: Şema Terapi modeli çerçevesinden bir inceleme
- Tez No: 839363
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FALİH KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, Şema terapi perspektifinden uyumbozucu ebeveynlik stillerinin ve karşılanmamış duygusal ihtiyaçların partner seçimini nasıl etkilediği incelenmiştir. Partner seçimi, katılımcıların mevcut partnerleri yerine araştırmacılar tarafından oluşturulan kısa senaryolarla değerlendirilmiştir. Çalışma, 18-67 yaşları arasındaki 305 katılımcıdan oluşmuş ve iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşama, senaryo içeriğinin hazırlanması ve psikometrik özelliklerin değerlendirilmesidir. İkinci aşama, katılımcılardan formlar aracılığıyla veri toplamayı içermektedir. Katılımcılara Young Ebeveynlik Ölçeği, şemalara göre çekicilik değerlendirmeleri (vinyetler) ve demografik bilgi formu uygulanmıştır. Ebeveynlik stilleri, engelledikleri duygusal ihtiyaçlara göre gruplara ayrılmıştır: Bağlanma ve Kabul ihtiyaçlarını engelleyenler, Özerklik ve Performans ihtiyaçlarını engelleyenler, Dengeli Standartlar ve Sorumluluk ihtiyaçlarını engelleyenler, Sağlıklı Sınırlar ihtiyacını engelleyenler. Vinyetler de içerdikleri şemalara göre Dışlanma ve Reddetme, Zedelenmiş Özerklik ve Performans, Aşırı Sorumluluk ve Standartlar, Zedelenmiş Sınırlar şema alanlarına ayrılmıştır. Çalışmanın temel sorularını yanıtlamak için yapılan ANOVA analizleri, bağlanma ve kabul ihtiyaçlarını engelleyen ebeveynlik tarzının vinyetlerin çekiciliğini belirgin bir şekilde etkilediğini göstermiştir. Benzer şekilde, Özerklik ve Performans, Dengeli Standartlar ve Sorumluluk, Sağlıklı Sınırlar ihtiyaçlarını engelleyen ebeveynlik tarzları da ilgili şema alanlarındaki vinyetlerin çekiciliğini belirgin bir şekilde etkilemiştir. Sonuç olarak, algılanan ebeveynlik tarzları ile duygusal ihtiyaçlar arasında partner seçimiyle ilişkili bir bağlantı olduğu gösterilmiştir. Bulgular, ebeveynin cinsiyetinin bu seçimde etkili olabileceğini düşündürmektedir. Bu sonuçlar, literatürle uyumlu olarak hem teorik anlayışa hem de pratik düşüncelere katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of maladaptive parenting styles and unmeet emotional needs on partner choice. The partner choice variable was assessed through vignettes created by researchers rather than participants' current partners. The study involved 305 participants aged 18 to 67 and comprised two phases: preparing vignette content and psychometric evaluation in the first stage, and data collection through forms in the second stage. Participants completed the Young Parenting Scale, schema-based attraction assessments (vignettes), and a demographic information form. Parenting styles were categorized based on the emotional needs they hindered, including Connection and Acceptance, Autonomy and Performance, Balanced Standards and Responsibility, and Adequate Limits. Vignettes fell into four schema domains: Disconnection and Rejection, Impaired Autonomy and Performance, Excessive Responsibility and Standards, and Impaired Limits. ANOVA analyses indicated that parenting styles impacting Connection and Acceptance needs significantly influenced the attractiveness of vignettes in the Disconnection and Rejection Schema Domain. Similarly, parenting styles affecting Autonomy and Performance, Balanced Standards and Responsibility, and Adequate Limits needs significantly influenced vignette attractiveness in their respective schema domains. In conclusion, this study demonstrated a correlation between perceived parenting styles, emotional needs, and partner choice. Findings suggested the potential influence of the parent's gender on this choice. The results contribute to both theoretical understanding and practical considerations, aligning with existing literature.