Hakemi Use'nin Geç Neolitik çanak çömleği ve Yukarı Mezopotamya'daki konumu
The Late Neolithic pottery of Hakemi Use and its state in the Upper Mesopotamia
- Tez No: 839393
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL TEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 797
Özet
Yukarı Mezopotamya'nın ilk boyalı çanak-çömleğinin kuzeye doğru yayılımı hakkında ayrıntılı bilgi veren bir kazı olan Hakemi Use, Ilısu Barajı projesi kapsamında 2001-2013 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi'ne mensup bir heyet tarafından araştırılmıştır. Bu araştırmalar sırasında Geç Neolitik Dönem'e ait beş yapı katı tespit edilmiştir. Çalışmanın ana konusunu bu beş yapı katında açığa çıkarılan Geç Neolitik çanak-çömleği oluşturmaktadır. Hakemi Use Geç Neolitik çanak-çömleği üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda Standart, Koyu Yüzlü Perdahlı, Nitelikli Turuncu ve Nitelikli Mal grupları olmak üzere dört ana mal grubu belirlenmiştir. Bu mal gruplarına ait çanak-çömlek ise 6 farklı forma; her bir form ise kendi içerisinde farklı tiplere ayrılmıştır. Söz konusu tip ayrımı çanak-çömlek formlarının gövde özellikleri dikkate alınarak yapılmıştır. Yukarı Mezopotamya Geç Neolitik kültürünün önemli çanak-çömlek grupları arasında yer alan Hassuna ve Samarra boyalı kaplarının Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki temsilcisi Hakemi Use olarak kabul edilmektedir. Geç Neolitik döneme tarihlendirilen çanak-çömleğin bütüncül olarak ayrıntılı incelendiği bu çalışmada, Yukarı Mezopotamya'da benzer özellikler gösteren çanak-çömleğin yayılımı ve bölgesel farklılıkların nedenleri ile sonuçları tartışılmış ve Hakemi Use çanak-çömleğinin bu coğrafyadaki konumu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Hakemi Use, an excavation that provides detailed information about the northward spread of the first painted pottery of Upper Mesopotamia, was investigated by a committee from Hacettepe University between 2001 and 2013 within the scope of the Ilisu Dam project. During the excavations, five building levels belonging to the Late Neolithic Period were identified. The main subject of this study is the Late Neolithic pottery recovered from these five building levels. As a result of the studies conducted on the Late Neolithic pottery of Hakemi Use, four main ware groups were identified: Standard, Dark Faced Burnished, Qualified Orange and Qualified Ware groups. The pottery belonging to these ware groups is divided into 6 different forms and each form is divided into different types. This type distinction is based on the body characteristics of the pottery forms. Hakemi Use is considered to be the representative of Hassuna and Samarra painted vessels, which are among the important pottery groups of the Late Neolithic culture of Upper Mesopotamia, in Southeastern Anatolia. This study, which analyzes the Late Neolithic pottery in detail, discusses the spread of pottery with similar characteristics in Upper Mesopotamia, the causes and consequences of regional differences, and the position of Hakemi Use pottery in this geography.